امروز

چهارشنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۴:۱۹ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش بندیرنیوز؛ عزیز فیلی در ویژه برنامه ” سفرنامه پیشرفت”  پخش زنده رادیو انقلاب از شبکه دنا با اشاره به اینکه در آستانه چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم ، اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد قبل از انقلاب تنها نام استان بودن را به یدک می کشید و در واقعیت استان حاکمیت مستقلی نداشت و بوروکراسی اداری از طریق سایر استان های همجوار انجام می شد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه قبل از انقلاب حتی یک کیلومتر راه آسفالته در استان وجود نداشت، عنوان کرد: هیچگونه توسعه زیرساختی در حوزه بهداشت و درمان، حمل و نقل جاده ای،آموزش و عمران شهری در استان انجام نشده بود.

فیلی تصریح کرد: خدمات نظام پس از انقلاب به کهگیلویه و بویراحمد قابل مقایسه با پیش از انقلاب نیست.

معاون استاندار با اشاره به فصل حمل و نقل جاده ای، گفت: مجموع راه های روستایی و فرعی قبل از انقلاب  ۸۰۰ کیلومتر بود که تمامی این محورها خاکی و شوسه بود و حتی راه ها و مسیرهای ارتباطی با سایر استان ها نیز خاکی بود.

فیلی افزود: بعد از پیروزی انقلاب بیش از ۵ هزار و ۹۴۰ کیلومتر راه آسفالته با رعایت استانداردها و مسائل ایمنی در استان احداث شد.

وی با اشاره به هزینه های بالای احداث راه در استان باتوجه به شرایط توپوگرافی آن، گفت: به برکت انقلاب و باتوجه به سفر مقام معظم رهبری در سال ۷۳ و سایر اتفاقات در طول این ۴۰ سال نظام توجه ویژه ای به مبحث راه های ارتباطی این استان داشته است.

فیلی تاکید کرد: بدون شک راه محور توسعه است و اولویت نخست استان ایجاد ارتباط راه های منطقه ای بود.

معاون استاندار با اشاره به شرایط جغرافیایی استان و قرار گرفتن در سلسله رشته کوه های زاگرس، بیان کرد: استان قبل از انقلاب دارای آورد آبی مطلوبی بود اما به دلیل سهل انگاری ها و نبود مدیریت جهادی بیشتر توسط سایر استان ها استفاده می شد و مردم منطقه بی بهره بودند.

فیلی افزود: متوسط آورد آبی رودخانه های استان  در فصل های پربارش بالغ بر ۱۰ میلیارد مترمکعب  و در فصل های خشکسالی ۸ میلیارد است.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تنها ۱۸ روستا در استان دارای آب لوله کشی بودند، گفت: درحال حاضر یک هزار و ۴۷۲ روستای استان از نعمت آب شرب سالم برخوردار هستند.

فیلی جمعیت شهری استان قبل از انقلاب را ۸۵ هزار نفر دانست و گفت: اکنون بالغ بر ۴۰۰ هزارنفر از مردم استان در مناطق شهری از این خدمات استفاده می کنند.

وی با تاکید بر اینکه مهار کردن این روان آب ها به برکت انقلاب بود، گفت: در بحث تامین آب دو سد در استان داریم که در حال بهره برداری است و علاوه بر اینکه بخش عمده ای از مردم استان از نعمت آب شرب سالم بهره مند می شوند آب شرب سایر استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان بخش های استان فارس از محل این سدها تامین می شود.

فیلی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد قبل از انقلاب فاقد شبکه جمع آوری فاضلاب بود، عنوان کرد: اکنون ۴۰ درصد شهرهای استان به سیستم فاضلاب مجهز هستند و مابقی در دست اقدام است.

وی خاطرنشان کرد: در تعدادی از روستاهای استان نیز شبکه فاضلاب اجرا شده است.

فیلی ابراز کرد: سد چم شیر و تنگ سرخ از محل اعتبارات ملی احداث می شوند و علاوه بر تامین بخشی از آب شرب و زراعت استان بخشی از نیازهای استان های همجوار را نیز تامین می کند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنانش به سیمای سلامت استان اشاره کرد و گفت: در چهار دهه انقلاب اسلامی شاخص امید به زندگی از ۵۰ سال به ۷۰ سال رسیده است.

وی بهبود شاخص مرگ و میرکودکان، مرگ مادران باردار، دفع بهداشتی زباله و فاضلاب روستایی را از جمله خدمات حوزه سلامت بعد از انقلاب عنوان کرد.

فیلی ارتقای مراکز سلامت استان از ۲۳ مرکز به ۸۷ مرکز را از دیگر شاخص های بهداشتی استان برشمرد و گفت: قبل از انقلاب حتی یک مورد خانه بهداشت در استان وجود نداشت و اکنون به ۳۶۵ واحد رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در واقعیت چیزی به نام هئیت علمی در حوزه سلامت  در استان وجود نداشت، بیان کرد: اکنون تعداد ۱۷۸ عضو هیئت علمی در این شاخه در استان مشغول به فعالیت هستند.

فیلی افزود: بعد از انقلاب تعداد دانشکده بهداشت و درمان  از صفر به ۵ دانشکده رسیده است.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب دانشجویی در این حوزه نداشتیم، اظهار داشت: اکنون ۲ هزار دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی  مشغول تحصیل هستند.

فیلی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تنها ۹۶ تخت بیمارستانی در استان وجود داشت، گفت: بعد از انقلاب این آمار به یک هزار و ۱۵۰ تخت در دست بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب ۵۰ پزشک در استان مشغول خدمت بودند، افزود: اکنون ۸۰۰ پزشک در مناطق مختلف استان به بیماران خدمت رسانی می کنند.

فیلی شاخص برخورداری استان از آمبولانس پیش از انقلاب را ۸ دستگاه خواند و افزود: اکنون ۹۶ دستگاه در استان وجود دارد.

معاون عمرانی استانداری برخورداری از دو فروند بالگرد، ۳۹ پایگاه اورژانس، ۱۷۰ داروخانه، ۶ کلینیک دندانپزشکی و ۷۸ تخت ویژه را از دیگر خدمات انقلاب به استان در حوزه سلامت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب تنها ۳ بیمارستان با ظرفیت محدود در استان وجود داشت، گفت: اکنون ۸ بیمارستان در استان وجود دارد و در آستانه چهل سالگی انقلاب ۵ بیمارستان دیگر به این ظرفیت افزوده می شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: قبل از انقلاب فقط ۳ نقطه شهری در استان وجود داشت که اکنون به ۱۷ شهر ارتقاء یافته است.

 

وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب شهرهای استان فاقد معابر، جداول و فضای سبز بود ولی اکنون اقدامات خوبی در حوزه مبلمان شهری انجام شده است.

فیلی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب روستاهای استان فاقد برق بودند، تصریح کرد: اکنون  ۵۶هزار و ۳۹۸ خانوار روستایی از نعمت برق بهره مند شدند.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تنها ۱۸ روستا دارای آب بودند، عنوان کرد: اکنون یک هزار و ۴۷۲ روستا در استان از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردارند.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه طرح هادی قبل از انقلاب در هیچ کدام از روستاهای استان اجرا نشده بود، گفت: اکنون ۱۰۰۷ روستای استان دارای طرح هادی هستند.

وی در خصوص شاخص سرانه فضای ورزشی نیز افزود: قبل از انقلاب فقط ۳ سالن ورزشی وجود داشت و امروز ۱۱۷ فضای ورزشی، استادیوم،زمین چمن طبیعی و مصنوعی و سالن های ورزشی در رشته های مختلف در اختیار مردم استان قرار دارد.

انتهای پیام/ح

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتبویردیتابویردیتا