۱۴:۰۶:۵۵ - سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جوابیه مدیر منابع طبیعی بویراحمد به دو خبر منتشره

 در پی انتشار اخباری مبنی بر تخریب منابع طبیعی در مناطق تولگهی و دهنو شهرستان بویراحمد، مدیر اداره منابع طبیعی این شهرستان جوابیه ای را صادر کرده اند که متن آن عیناً درج می گردد.

به گزارش بندیرنیوز در  جوابیه آمده است:

مدیرمسئول محترم روزنامه عصر انتظار ؛
با سلام و احترام، در پی درج خبری مبنی بر تصرف اراضی ملی توسط جهاد کشاورزی، مقتضی است جوابیه این اداره را در روزنامه درج فرمایید:

۱- در پی دریافت گزارشاتی مبنی بر تخریب و تصرف اراضی ملی در منطقه دهنو شهرستان بویراحمد، این اداره با بررسی لازم در سال ۱۳۹۴ اقدام به تشکیل ۱۰ فقره پرونده تصرف اراضی ملی (ماده ۶۹۰) نمود و به مراجع محترم قضایی ارسال گردید که در حال پیگیری مراحل قضایی می‌باشد. ضمناً اراضی مذکور تاکنون به شخصی واگذار نگردیده و در بعضی مناطق اجراشده، بر اساس اجرای ماده ۵۶، زراعی می‌باشد.

۲- در خصوص آتش‌سوزی و مرزبندی در منطقه تولگهی شهرستان بویراحمد، این اداره با اقداماتی، از قبیل تشکیل گروه واکنش سریع مردمی ( مشارکت مردم منطقه) و احداث آتش‌بر مکانیکی، سطح آتش‌سوزی سال جاری در منطقه مذکور را به حداقل (کمتر از دو هکتار) رسانیده و تاکنون نیز با مشارکت مردم منطقه تعداد چندین خودرو حمل چوب بازداشت و تحویل مقامات قضایی گردیده و کلیه مرزبندی‌های غیرقانونی با دستور مقام محترم قضایی و بر اساس ماده ۵۵ قانون حفاظت جنگل‌ها و مراتع، تخریب گردیده است.

همچنین خواهشمند است در اطلاع‌رسانی دقت لازم را به عمل آورده و از درج اخبار بی‌اساس و برهم زننده آرامش جامعه خودداری فرمایید و تبیین خدمات دولت جمهوری اسلامی را در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (حفظ آرامش جامعه) سرلوحه کار خود قرار دهید.
جواد رحیمیان
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد

 توضیح عصرانتظار؛
نقشه‌های موجود را با واقعیت‌های میدانی تطبیق دهید
زریر حجتی/ مدیر مسئول
صدر و ذیل جوابیه مدیر محترم منابع طبیعی شهرستان بویراحمد سنخیتی با هم ندارد و رمزگشایی از «جانا سخن از زبان ما می گویی» است زیرا شرح بنود ۱و۲ فی نفسه «اقرار» به صحت تجاوز و تخریب منابع ملی و در نتیجه تأیید گزارش خبری این روزنامه دارد، اما در تناقضات سطور آخر، اینگونه اخبار را بی اساس و بر هم زننده آرامش جامعه نامیده که نوعی فرافکنی و مغلطه کاری است.

خبر منتشره عصر انتظار در شماره ۵۸۲ مورخه یکم آبانماه ۹۵ مربوط به منطقه دهنو با تیتر « درختان ایستاده می‌میرند» بر پایه اخبار مندرج در سایت اداره کل منابع طبیعی استان و مستند به واقعیت‌های میدانی بوده که در بند (۱) جوابیه نیز مورد اشاره واقع گردیده ولی در این جوابیه، نحوه تعاملات یا تعارض با جهاد کشاورزی جهت کاشت گیاهان دارویی به هر کیفیت کتمان گردیده است که تناقضات نوشتاری مصداقی از یک بام و دو هوا است. مزید بر آن با فرض مجوز ماده ۵۶ مورد اشاره و در برخی نقاط، ابهام در چگونگی معرفی افراد نیز به قوت خود باقی است و من حیث المجموع در اصالت خبر که این فرآیند منجر به امحاء پوشش جنگلی به عنوان یک سرمایه و همچنین انفال به صراحت قرآن کریم بوده، خللی وارد نمی‌کند.

در خصوص بند (۲) جوابیه و آتش سوزی منطقه تولگهی بر همگان بویژه رییس محترم منابع طبیعی شهرستان بویراحمد چنین تجاوز و تخریب سریالی و سپس تبدیل به اراضی کشاورزی در پوشش آتش سوزی از واضحات امور است. نقشه‌های هوایی و زمینی مربوط به این مناطق و میزان تخریب و تبدیل جنگل و مرتع به اراضی کشاورزی کاملاً مشهود بوده و کافی است جناب رییس با تقبل زحمت در رسیدگی به نقشه‌ها و تطبیق با وضع موجود، عمق این فاجعه را در گستره منابع ملی مشاهده فرمایند که حداقل از سال ۷۰ تا کنون و مسامحه و سهل انگاری مدیران منابع طبیعی و یا حمایت‌های پشت پرده، چه ظلمی به آنچه که انفال در حوزه تولگهی و دره گلی نامیده شده و پشتوانه دامداری و گردشگری، اقتصادی و … بوده، روا داشته شده است. ضعف و یا خدا نکرده تعاملات سیاسی پشت این صحنه با واقعیت‌های میدانی و نقشه‌های موجود در آن دستگاه گویای هر نانوشته و پاسخی مستدل به توجیهات آن مدیر محترم است هرچند بر اساس سابقه موضوع از دهه هفتاد با تیتر «جنگل زدایی تا خودکفایی» مکرر به این فاجعه پرداخته‌ایم.

روزنامه عصرانتظار در سطور آخر جوابیه با حالت تحکمی متهم به « درج اخبار بی اساس و برهم زننده آرامش جامعه» گردیده، هر چند چنین ادبیات متناقضی نمی‌تواند مانع انجام رسالت مقدس اطلاع رسانی و آگاهی بخشی توسط این نشریه باشد بلکه جدیت بیشتر در دستور کار قرار خواهد گرفت و اسناد کامل‌تری را به افکار عمومی ارائه می‌دهد تا بی تفاوتی برخی مدیران به قانون و سخنان مقام معظم رهبری برملا گردد. به همین منظور از این مدیر محترم دعوت می‌کنیم که جهت کشف کُنه واقعیات با به همراه داشتن نقشه‌های هوایی به همراه اصحاب رسانه در این مناطق حضور یابند.  در پایان ذکر این نکته نیزلازم است که انتشار گزارشات خبری فوق از اوایل آبان به بعد منتشر گردیده ولی جوابیه این اداره طی پست پیشتاز در تاریخ ۲۱ آذرماه واصل شده که بنا به قانون مطبوعات منعکس می‌گردد.

انتهای پیام/ح

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چندرسانه اي