۱۰:۳۰:۵۴ - چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کنکاشی پیرامون کهگیلویه و بویراحمد

بندیر نیوز- بشیر مرادیان تیرتاجی/

تشکیل فرمانداری کل کهگیلویه و بویراحمد و بعد تبدیل شدن این فرمانداری کل در سال ۵۵ به استان ید طولایی دارد، از قدیم گفته اند:

  گر به دولت برسی مست نگردی مردی / گر به ذلت برسی پست نگردی مردی

تاریخچه کهگیلویه وبویراحمد را باید با گریز به اشعار حماسی دوران مبارزه با حکومت پهلوی و تحلیل پیرامون کیفیت آن بررسی کرد ولی شاید اتهام تعصب بر آن نهند و از این رو مایلم به استناد آثار مکتوب خود حکومت و روایتگری ارتشبد بهرام آریانا و راهکارهای مهار دلیرمردان این استان سخن بگویم.

 در صفحه ۲ کتاب تاریخچه عملیات نظامی جنوب ارتشبد بهرام آریانا فرمانده نظامی این عملیات می نویسد: « در یکی از روزهای نیمه دوم اسفندماه ۱۳۴۱ از طرف شخص اعلیحضرت همایون شاهنشاه بزرگ ارتشتاران احضار و مأمور به ختم غائله جنوب گردیدم.  بلا فاصله پس از دریافت مأموریت و اصغای اوامر شاهانه برای توجیه شدن و درک وضعیت به ستاد بزرگ ارتش مراجعه و به وسیله تیمسار سپهبد ریاحی معاون ستاد مزبور در جریان وضعیت کلی قرار گرفتم. از فردای آن روز به عنوان فرمانده نیروهای جنوب و بازرس ویژه شخص اعلیحضرت همایون شاهنشاه از تهران عناصر ذیل در اختیار من گذارده شد و عازم شیراز شدم»: لشکر سبک ده پارس و عناصر تقویتی که برای این لشکر فرستاده شده بود / لشکر سبک نه خوزستان/ مرکز پیاده در شیراز / هواپیمایی پشتیبانی  پایگاه وحدتی که عناصری از آن در شیراز آماده به کار بود . / گردان عملیات مخصوص/ واحدهای ژاندارمری استانهای پارس و خوزستان / سازمان های امنیت استان های پارس و خوزستان / شهربانی های استان های پارس و خوزستان

و نیز در ص ۳۹ همین کتاب می نویسد: « گروهان مرکز پیاده، گردان ۱۱۲ ضد هوایی و گردان مهندسی اعزامی از مرکز مأموریت دارند لشکر های ۱۰ پارس و ۹ خوزستان را پشتیبانی نمایند.

در صفحه ۳ همین کتاب ادامه می دهد:« طبق اطلاعاتی که در ستاد بزرگ ارتشتاران در اختیارم گزارده شد و بعداً عناصر اطلاعاتی لشکر ها و ساواک و ژاندارمری آن را تأیید کرد تعداد تیر اندازان دشمن به شرح ذیل اعلام گردید»:

اشرار بویراحمد سفلی به سرپرستی عبدالله خان ضرغام پور در حدود ۱۵۰۰ نفر / اشرار بویراحمد علیاء به رهبری ناصرخان طاهری در حدود ۸۰۰ نفر / اشرار کوه مره سرخی به رهبری حبیب الله خان شهبازی در حدود ۶۰۰ نفر / در منطقه ممسنی حدود ۸۰۰ نفر تیر انداز که به علت تحت نظر بودن بعضی از سران آنان در شیراز و مراقبت های نیرو آغاز به عمل نکردند .

 قشقایی ها غالباً مسلح ولی تا پایان عملیات بی طرف ماندند، از عشایر بختیاری با وجود آنکه مسلح بودند عملی بر خلاف انتظار مشاهده نگردید.

در صفحه ۱۳ مناطق جنگی تحت عنوان عملیات جنوب ۴۰۰ در ۷۰۰ کیلومتر مشخص و در صفحه ۳ همین کتاب خصائص اشرار این گونه اعلام گردید: بسیار دلیر ، بسیار خشن، کوهنورد برجسته، تیرانداز ممتاز ، ورزیده در حفاظت انفرادی ، ماهر در استتار به ویژه از نظر اکتشافات ، استعداد زیاد تشخیص زمین و انتخاب بهترین پناهگاه، مهارت کامل در دستبرد و عملیات شبانه ، ورزیدگی کامل در برقرای تأمین، بسیار قانع ، بسیار باهوش ، سوارکار ماهر ، مهارت زیاد در جاسوسی – کسب اطلاع و انتشار اخبار دروغ، کم شدن ارزش رزمی آنها در مناطقی غیر از مسکن خود، ورزیدگی کامل در هدایت زد و خوردهای محلی ولی عدم استنباط وضعیت کلی.

 به طور خلاصه این افراد بسیار ورزیده و آن طوری هستند که ارتش با زحمات و مخارج گزاف می خواهند واحد های کماندو و رنجر خود را آنگونه تربیت کنند. در عملیات نامنظم دشمن همه جا هست و هیچ جا نیست.

در صفحه ۲۰۳ همین کتاب نخست وزیر طی نامه شماره ۵۹۷ مورخه ۱۰/۲/۱۳۴۲ به آریانا می نویسد:« تیمسار سپهبد بهرام آریانا ژنرال آجودان شاهنشاهی و فرماندهی نیرو های جنوب حسب الامر مطاع همایونی مقرر است تعداد ۱۰۰۰ نفر افراد بلوچ برای همکاری با قوای ارتش و در هم کوبیدن غائله بویراحمدی به صورت ژاندارم با تعدادی درجه دار ژاندارم بلوچ به شیراز اعزام  که روز چهارشنبه ۱۱/ ۲/۱۳۴۲ روزانه ۱۰۰ نفر با هواپیما وارد شیراز خواهد شد » . « صفحه ۱۸۶ و ۲۷۸ کتاب یاد شده می نویسد:« ژاندارمری ناحیه اصفهان ، دو گردان اعزامی از تیپ منجیل، یک گردان از تیپ ساری ، گردان عملیات مخصوص ، گروهان رنجر گارد شاهنشاهی ، هنگ پیاده ۲۰ کرمانشاه (یعنی ۳ گردان کامل و ارکان هنگ) ، گروهان ارابه مرکز پیاده ، گردان ۱۱۱ ضد هوایی ، گردان ۳ تیپ قزوین، گردان ۳ خرم آباد ، گردان ۳ هنگ ۲۵،گردان مختلط پیاده از هنگ ۲۵،آتشپار ۱ گردان ۳۳ ، گردان مهندسی لشکر ۳ مراغه، گروهان سوار زرهی ، گردان ۳۳ توپخانه ، سیاسیون و نمایندگان محترم بدانند تحلیل آنچه در مورد عظمت بویراحمد در همین یک جلد کتاب آمده، حدأقل ۳ ماه طول می کشد. این همه لشکر کشی هوایی، زمینی، پیاده نطام ، سواره نظام و شرکت بلوچ ها در این نبرد نابرابر که امام خمینی در آن موقع فرموده بودند:« خوب است ما هم به کوه‌های بویراحمد برویم». به قول خودشان برای مقابله با ۲۹۰۰ پارتیزان بویراحمدی این همه نفرات و تجهیزات تدارک دیده شده بود. مع الوصف با این همه لشکرکشی و تجهیزات و مهمات روز نتوانستند با ۲۹۰۰نفر مبارزه نمایند تا اینکه متوسل به ایجاد تفرقه شدند و عبداله خان ضرغام پور توسط خدمتگزار خود در خواب کشته شد و آریانا در سپس در روز ۲۷ خردادماه ۱۳۴۲ رسماً پایان عملیات نظامی جنوب و ختم غائله بویراحمد را اعلام کرد.

در نتیجه جنگ دورگه مدین، خلع سلاح پادگان نظامی کازرون، محاصره شهر شیراز، غارت پاسگاه حنا در شهر سمیرم، غارت منطقه فارا دنبه چهارمحال بختیاری، خلع سلاح پادگان نظامی سمیرم، نبرد سخت تنگ تامرادی، جنگ توت نده و در نهایت نبرد گجستان در سال ۱۳۴۱ و ۴۲ این شد که دولت و شخص شاه در مورد بویراحمد تجدید نظر نماید.از طرفی در آن موقع عده ای از اردکانی های ذی نفوذ و  نورآبادی ها خواهان تبدیل منطقه خود به استان بودند. استان خوزستان شرقی به مرکزیت بهبهان تصویب شده بود، دولتی که در برابر هیمنه بویراحمدی ها مبهوط شده بود با آن همه لشکر کشی، جنگ های نابرابر، مهمات و تجهیزات مدرن روز در برابر سلاح های مردمی، تفنگ سرپر دولول سوزنی و سه‌تیر یا حدأکثر برنو به زانو درآمده بود.

طی نامه ارتشبد بهرام آریانا به شماره  ۵۹۵۳/۲ مورخه ۲۲/۴/۱۳۴۲ به پیرو نامه قبلی خودش به شماره رمز ۵۸۷۷/۲ مورخه ۱۷/۴/۱۳۴۲ به شاه این گونه پیشنهاد می نماید:

«پیشگاه مبارک اعلیحضرت همایون شاهنشاه بزرگ ارتشتاران مفتخراً به شرف عرض همایونی می رساند در مورد تأسیس فرمانداری کل بویراحمدی جان نثار مراتب را به شرف عرض مبارک رسانیده و کلیات این پیشنهاد که مورد تأیید هیأت دولت نیز قرار گرفته و به تصویب ذات مبارک شاهانه رسیده است حدود این فرمانداری کل و سایر جزئیات مربوط به آن در ستاد جان نثار مورد بررسی قرار گرفته و نتایج حاصله را به شرح ذیل به شرف عرض مبارک می رساند:

حدود فرمانداری کل بویراحمدی:

حدود کلی منطقه این فرمانداری در کالک پیوست از شرف عرض همایونی می گذرد این حدود قطعی نبوده و با بررسی هایی که از طرف وزارت خانه های ذینفع به عمل می آید ممکن است بنا به ضروریاتی تغییرات جزئی در حدود پیشنهادی داده شود. برای تشکیل یک فرمانداری کل مرکب از مناطق بویراحمدی علیاء – بویراحمدی سفلی (کهگیلویه) و ممسنی دلایل و موجبات زیر به نظر می رسد:

الف: از نظر جغرافیای طبیعی ارتفاعات دنا و دنباله ارتفاعات بختیاری حدود این منطقه را مشخص می نماید. به طوری که عملاً یک منطقه مجزایی را بین حدود بختیاری اصفهان و خوزستان تشکیل و از این لحاظ برای اداره این منطقه یک واحد اداری مناسب تر خواهد بود.

ب: از لحاظ خطوط مواصلاتی با اقداماتی که به عمل آمده نتایج ثمربخشی حاصل شده است و در اثر ایجاد راه های پیش بینی شده این منطقه مرکز گره خوردگی راه هایی خواهد بود که استان های اصفهان، خوزستان و فارس را به یکدیگر مربوط و به ویژه اصفهان را از کوتاه ترین راه به استان خوزستان و دریا مربوط می نماید. این موضوع نیز ایجاب می کند که یک سازمان مستقل سیاسی داشته باشد .

پ: از نظر نژادی مناطق بویراحمدی ، کهگیلویه و ممسنی یک نوع وحدت خاصی دارند و در نتیجه ازدواج ها و پیوند هایی که با یکدیگر کرده اند همبستگی زیادی داشته و در حقیقت از این حیث یک واحد را تشکیل می دهند. لهجه محلی، آداب و رسوم بین این مناطق مشترک بوده و رسوم عشایری و ایلی یکسانی در بین آنها حکم فرما می باشد.

ت: مطلب قابل توجه دیگر این است که اداره ثبت اسناد و املاک در محل نمایندگی نداشته و ارسال و ابلاغ احکام قضایی و احضاریه ها نیز به علت عدم نفوذ نیروهای انتظامی در منطقه دچار اشکال بوده و سالها طول می کشیده است. اینک لزوم توسعه و بسط تمدن در مناطق سه گانه معروضه و تمرکز تلاش ها برای پیشرفت های اجتماعی ،فرهنگی و بهداشت آن ایجاب می نماید که یک سازمان مستقل کشوری داشته باشد.

ث: از نظر عدم تمرکز امور قضایی، حقوقی و اداری ساکنین این منطقه که جمعیت واحدی را تشکیل می دهند در گذشته دچار زحمت بوده و برای رفع اختلافات حقوقی و اصطکاک منافع خود ناگزیر به دادگاه های بهبهان، شیراز و یا احیاناً به اصفهان مراجعه می کردند بنابراین از لحاظ تمرکز امور حقوقی و قضایی نیز ایجاب یک فرمانداری کل و دستگاه قضایی واحد که منطبق با آن سازمان سیاسی باشد به نفع مردم این سامان خواهد بود.

ج: از لجاظ تشکیل یک واحد اقتصادی برای توسعه وضعیت اقتصادی  مناطق معروضه فوق، تأسیس یک فرمانداری کل ضرورت دارد. با ایجاد و تأسیس سازمان مزبور کلیه اقدامات عمرانی از قبیل اصلاح و توسعه دامپروری تهیه و اجرای پروژه های کشاورزی و آموزشگاه های کشاورزی و حرفه ای، تهیه و اجرای طرح های آبیاری و ایجاد کار و کارخانجات متناسب با وضعیت اقتصادی و کشاورزی این ناحیه وضع اقتصادی آن رونق گرفته و تحت نظر یک سازمان واحدی پیشرفت های سریع اقتصادی آن امکان‌پذیر خواهد بود و وقتی که مردان بویراحمدی مشغول کار باشند دیگر غائله ای در جنوب اتفاق نخواهد افتاد.

این مناطق تاکنون به صورت دژهای افسانه ای در آمده و عملاً از کنترل دولت خارج و حکومت خوانین در منطقه حکم قانون را داشته است.

 با ایجاد یک سیستم واحد اداری و اقتصادی که تحت نظر یک فرمانداری رهبری گردد عملاً این ناحیه زرخیز در تحت حمایت قوانین کشور قرار خواهد گرفت و بهتر است فرمانداری کل یک افسر ارشد با انیفورم باشد تا بتواند با قدرت و نفوذ معنوی خود حکومت قانون را در این مناطق مستقر نماید.  به نظر جان‌نثار؛ سرهنگ ستاد علیزاده فرماندار فعلی کهگیلویه که در تمام مدت عملیات نیروهای جنوب، کاملاً ابراز لیاقت و فداکاری و همکاری نموده و به جزئیات امور این منطقه و عشایر ساکنین آن آشنا و یک فرد صالح و درست و لایق بوده و علاوه برآن در نابودی سردسته اشرار، عبدالله خان ضرغام پور نیز نقش اساسی داشته است برای احراز مقام فرمانداری کل بسیار مناسب می باشد.

مرکز فرمانداری کل و فرمانداری های تابعه

در این مورد نیز بررسی های کلی در ستاد جان نثار به عمل آمده و با توجه به وضع طبیعی و جغرافیایی و سایر عوامل مؤثر در تقسیمات جزء، این فرمانداری کل و فرمانداری‌های تابعه و مراکز آنها به شرح ذیل پیشنهاد می گردد:

فرمانداری کل مرکز آن یاسوج/ فرمانداری ممسنی مرکز آن نور آباد/ فرمانداری بویراحمدی مرکز آن یاسوج/ فرمانداری کهگیلویه مرکز آن دهدشت

در تقسیمات بالا و هم چنین مراکز پیشنهادی برای فرمانداری کل و فرمانداری های تابعه نیز بنا به ضرورت و با توجه به کلیه عوامل و نظریات وزارت خانه های ذی‌نفع می توان تغییراتی را در نظر گرفت.

 در خاتمه به شرف عرض مبارک همایونی می رساند به طوری که در گزارشات معروضه قبلی نیز به شرف عرض مبارک رسیده است تسریع در تأسیسات و استقرار فرمانداری کل و تعیین و انتصاب فرمانداری مربوطه با استقرار امنیت کامل در منطقه و پیشرفت کلیه فعالیت های راه سازی عمرانی اقتصادی و اجتماعی و ارشاد و هدایت مرد م این سامان و تقسیم مفاد هدف‌های مقدس شاهنشاه محبوب کمک بزرگی خواهد نمود.» جان نثار سپهبد بهرام آریانا

همچنین فرمانده عملیات نیروهای جنوب در پایان نوشته است که« بویراحمد از سوییس زیباتر است. منطقه ای است ۴۰۰ کیلومتر در ۴۰۰ کیلومتر پوشیده از جنگل، هوای خوب چشمه سارهای فراوان، رودخانه های خروشان، مراتع وسیع، مردمی باهوش، شجاع و دلیر و من فکر می کنم این منطقه در آینده می تواند از مراکز بزرگ گردشگری و محصول، مخصوصاً فرآورده های گوشتی ایران شود و امیدورام پس از این به جای تفنگ صدای تراکتور در آن منطقه شنیده شود.  حال جای این سئوال است که عقبه تغییر نام استان بدانند این همه لشکر کشی ها و تجهیزات و هواپیما، تانک و نفر بر و بسیج نیروهای نظامی و انتظامی و به علاوه شرکت دادن تعداد بیش از یک هزار نفر از نیروهای مردمی و نظامی سیستان و بلوچستان تحت عنوان نیروهای چریک در برابر ۲۹۰۰ نفر بویراحمدی نشانگر چه هویت و عظمتی بوده استو چگونه می خواهند این تاریخ سراسر افتخار در ظلم ستیزی را دفن کنند.

در حدود بیش از ۶۸ درجه دار از سروان گرفته تا سرتیپ، سرلشکر، سرهنگ، سرگرد، پیاده نظام و سواره نظام در این نبرد شرکت داشته که اسامی تعدادی از این درجه داران را یادآور می شوم:  تیمسار سرلشکر بنی اعتماد،  تیمسار سرتیپ نادور، تیمسار سرتیپ ایلغمی ، تیمسار سرتیپ عبدالعلی همایون، تیمسار سرتیپ  محمود نعیمی راد / سرهنگ ستاد محسن شبستری / سرهنگ ستاد افجه ای رئیس رکن ۳ ستادنیرو / سرهنگ ستاد رجب نیا رئیس رکن ۴ نیرو/ سرهنگ ستاد پژمان/ سرهنگ ستاد موجودی / سرهنگ ستاد اعظمی / سرهنگ ستاد ناجی سرلشکر بعدی / سرهنگ پیاده ورزین / سرهنگ ستاد غروی / سرهنگ ستاد میبدیان/ سرهنگ فیروز بخش / سرهنگ ستاد عبدالخانی / سرهنگ ستاد مجلسی / سرهنگ ۲ حمیدی / سرهنگ ۲ ساوجی / سرهنگ ستاد علاء الدین ناظم سرلشکر بعدی / سرهنگ ۲ ساوجی / سرهنگ پیاده صفاریان / سرهنگ ۲ بهجت/ سرگرد خسروداد سپهبد بعدی و فرمانده هوانیروز کشور و فرماندار نظامی تهران در دوران انقلاب / سرگرد پور طهماسبی معاون عملیات  مخصوص گارد شاهنشاهی / سرگرد پیاده داورپناه/ سرگرد صادقی / سرگرد خرقانی / سرگرد ارفعیان / سرگرد ثقفی / سرگرد غفاری / سرگرد فاضلی / سرگرد زرشناس / سرگرد میرهادی / سرگرد ابطحی / سرگرد برجیان / سرگرد ارشدی فرمانده گروهان رنجر / سرگرد دیباژ / سروان آذر برزین.

در خاتمه باید طراحان تغییر نام بدانندکه استان کهگیلویه و بویراحمد خون بهای بسیاری از مردان دلیر و شجاع و بزرگوار این استان می باشد که به صورت باج از حکومت مرکزی گرفته شد.  عده ای گویا از کلمه بویراحمد و دلیمردان و شیرزنان بویراحمد وحشت دارند به جای اینکه دنبال حل مشکلات مردم در حوزه انتخابیه و اشتغال جوانان برومند باشند، دنبال تغییر نام استان هستند. (زهی خیال باطل)

در این شرایط حساس و با توجه به اشتراکات بسیار زیاد و ارتباطات اجتماعی و قومی دامن زدن به به این قضیه بر خلاف اصل وحدت و همبستگی است.

بی شک موافقین تغییر نام اگر می خواهند نامی را تغییر دهند، بسیاری نام ها در استان و بلکه کشور با ساختار و مفهوم طبیعی یا تاریخی خود بنا نهاده شده اند و مفهوم زشتی در بر ندارند همانند نام روستای تلخ آب شیرین در گچساران و روستاهای آرام نرو پایین و آرام نرو بالا در مینودشت استان گلستان و … حتماً فلسفه خاصی بر مبنای پدیده های خاص آن منطقه دارند.

با توجه به سخنان نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی، به ویژه سخنان نماینده محترم ولی فقیه و نیز جنبه‌های تاریخی و مصالح امنیتی اقتضاء می کند این موضوع از دستور کار خارج و به صورت رسمی مختومه شدن آن به مردم اعلام شود که فضای رسانه ای با دامن زدن به این موضوع در شبکه های اجتماعی، مردم را به هم بدبین ننمایند.

ما مجموعه واحدی هستیم که باید با حفظ همه مصالح کلی کشوری و حرمت سایر اقوام و استان های همجوار در مقابل نویسنده کتابی که تحت عنوان تاریخ ۵۰۰ ساله خوزستان و بشرح صفحه ۲۱۸ به یکی از ایلات و قبایل حوزه گچساران با ادبیات بسیار ناشایست توهین می کنند بایستیم و بی شک بویراحمد در این وادی همراه شماست و همه ید واحدیم.

انتهای پیام/ح

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چندرسانه اي