امروز

جمعه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۱:۰۶ قبل از ظهر

سایز متن   /

اصولاً شناسایی، هدایت، حمایت و پشتیبانی از ظرفیت‌های علمی این سرمایه‌های خدادادی در دستور کار و جز اساسنامه بنیاد قرار گرفته و در راستای توسعه علمی، فن آوری، اقتصادی در منطقه براساس سند چشم‌انداز مورد عنایت خاص مسئولان نظام اسلامی به ویژه مقام معظم رهبری قرار گرفته است. دیدار سالانه رهبر معظم انقلاب اسلامی با نخبگان، تأکید معظم‌له بر دایر کردن چنین بنیادی برای رفع موانع و مشکلات تولید دانش، استفاده از ظرفیت‌های بالای نخبگان دبیرستانی، دانشگاهی و حوزوی و ایجاد حرکت رو به جلو و سرعت بخش در توسعه منطقه و کشور تنها گوشه‌ای از عواید و برکات نخبه پروری در جامعه متقارن با عصر شکوفایی ایران اسلامی است. بنیان نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد اگرچه قدمت بسیار کوتاهی دارد اما از بدو تأسیس تاکنون به رغم دارابودن موانع، محدودیت‌ها و مشکلات پیش رو توانسته است به خوبی بر تمامی این مشکلات فائق آید. مدیریت توانا، فهیم و از جنس نخبگان در رأس این بنیاد قرار داشته که اگر حمایت‌های مادی و معنوی از طرف دستگاه‌های اجرایی و مسئولین محلی بویژه استاندارمحترم از این اداره نو ظهور اما پر امید به عمل آید در شکوفایی و توسعه همه‌جانبه استان بسیار اثربخش و کارساز خواهد بود.  در کنار حمایت از نخبگان و بنیاد حامیان آنان، ضرورت دارد این دنیا توسط رسانه ملی، جراید و نشریات محلی به مردم شناسانده شود و متولیان نخبه‌پروری به ویژه آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های سراسر استان کمر همت ببندند و در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در زمینه‌های مختلف نخبه پروری با متولی امورات نخبگان همکاری و همیاری نمایند.  به بهانه برگزاری همایش بنیاد نخبگان استان با نام نخبگان فردا ویژه دختران مقطع متوسطه، به ساختمان کوچک اما پر حرف و حدیث بنیاد واقع در میدان معلم وارد شده و با رئیس بنیاد نخبگان در مورد اهداف برگزاری همایش، طرح ها، تسهیلات، ضوابط و آیین نامه‌های بنیاد به گفت‌وگو نشستیم.
رئیس بنیاد نخبگان استان گفت: بر اساس سند چشم‌انداز در افق 1404 ، بنیان نخبگان با برنامه‌ریزی، سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت و حمایت در راستای توسعه علمی و متوازن کشور عمل کرده  و شخص نخبه از دیدگاه این بنیاد به کسی گفته می‌شود که اثرگذاری وی در تولید علم و فناوری محسوس باشد. علی مرادی با اشاره به فلسفه برگزاری همایش« نخبگان فردا» ویژه دختران متوسطه استان، اظهارداشت : ممتاز علمی بودن به تنهایی برای نخبه شدن کافی نیست و شخص نخبه علاوه بر توانایی و مهارت علمی باید قادر باشد که  برای خود و جامعه هر دو مؤثر و کارساز باشد. وی با سپاسگزاری از آموزش و پرورش استان در رصد کردن نمرات علمی ممتازین دختران دبیرستانی  از لیست 500 نفره اولیه توسط آموزش و پرورش به ‌بنیاد خبر داد و در همین راستا عنوان داشت: با داوری کارشناسان بنیاد، سرانجام تعداد 100 نفر از این دانش‌آموزان ممتاز با معدل 19 و نیم به بالا و همچنین برگزیدگان جشنواره‌های کشوری فرهنگ و قرآنی انتخاب و به عنوان پیش زمینه‌های ورود آنان به نخبگی در این همایش از آنان تجلیل شده است. وی ادامه داد: تلاش بر این است که نظیر چنین همایشی با عنوان نخبگان فردا ویژه پسران مقطع متوسطه در آینده نزدیک برگزار شده و از دانش‌آموزان ممتاز پسر به عنوان پیش داوری  برای ورود به جامعه نخبه استان نیز تقدیرشود. وی در کنار تعامل با آموزش و پرورش، از رابطه صمیمانه  دانشگاه یاسوج و دانشگاه آزاد گچساران با بنیاد به ویژه تشکر نموده و خواستار توجه همه دستگاه‌های متولی با علم و فناوری برای تقویت آموزش همراه با پژوهش شد تا دانش‌پژوهان به تحقیق، آزمایش و کنجکاوی هرچه بیشتر بر روی مسائل علمی ترغیب گردند . مرادی تصریح کرد: دانش‌آموزان و دانشجویان استان دارای استعدادهای بالقوه فراوانی بوده و باید زمینه شکوفایی این استعدادها هرچه بیشتر فراهم شود تا شکوفایی و توسعه استان شتاب بیشتری بگیرد. وی از تکمیل بانک اطلاعات مخترعین و به روزرسانی آن خبر داد و خاطرنشان ساخت با همکاری معاونت توسعه مدیریت استانداری و کمیته حمایت از اختراعات و ابداعات، مقرر شد مخترعین تولیدات خود را ارائه داده و اختراعات دانش بنیان در راستای حمایت از این طرح  در بنیاد نخبگان مورد توجه و عنایت می‌باشد. وی از مشکلات اختراعات و محصولات دانش بنیان به هزینه‌های ثبت و اختراع، ظرفیت‌های علمی و همچنین نبود امکانات و تجهیزات اشاره کرد و ابراز داشت: در زمینه حمایت از مخترعین،کمک ها و مساعدت هایی صورت گرفته اما حجم کار و هزینه بر بودن تولیدات و اختراعات باعث ایجاد کندی در این موضوع شده است. وی اساتید برتر دانشگاه‌ را مرجع داوری مخترعین و ابداع کنندگان دانست و در همین زمینه افزود: برای سال آینده مقرر شد استان کهگیلویه و بویراحمد میزبان جشنواره اختراعات و ابداعات باشد و به همین خاطر مصمم هستیم تا برندگان جشنواره‌های خوارزمی، دارندگان رتبه‌های المپیاد، رتبه های برتر کنکور زیر 100 و برندگان طرح شهاب و دوست علمی را برای این جشنواره در نظر بگیریم. رئیس بنیاد نخبگان استان در ادامه سخنان خود از اجرای شدن طرح های شهاب و دوست علمی با همکاری آموزش و پرورش در آینده نزدیک خبر داد و در همین راستا تأکید کرد: شناسایی و هدایت دانش‌آموزان مستعد و نخبه را با کمک مسئولین ادارات آموزش و پرورش استان در دستور کار قرار داده و سزاوار است
در فرصت باقیمانده این همکاری بین بنیاد و آموزش و پرورش به سر حد مطلوب برسد. وی از دستگاه‌های اداری و اجرایی نظیر سازمان تبلیغات اسلامی، امور خیریه، صنعت ،معدن و تجارت، حوزه هنری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی درهموارساختن نخبه پروری استان تشکر کرد و خواهان فراهم نمودن زیرساخت‌ها برای رشد جامعه نخبگان توسط تمام دستگاه‌های اداری و اجرایی استان شد. علی مرادی در آغاز به کار همایش نخبگان فردا در سالن سمینار دفتر پژوهش و آموزش استانداری نیز گفت: در این همایش مجموعه ای از دانش‌آموزان ممتاز دختر که معدل 19 و نیم به بالا دارند در همه رشته‌های تحصیلی و در مقطع متوسطه جمع شده تا زمینه شکوفایی استعدادهای آنان هرچه بیشتر فراهم شود. وی با اشاره به تکرار چنین همایش‌هایی باسطوح مختلف تحصیلی و جنسیت های متفاوت در آینده نزدیک، عنوان داشت: برگزیدگان ممتاز قرآنی و نهج‌البلاغه در کشور نیز تحت پوشش همایش نخبگان فردا قرار گرفته اند تا نخبه پروری در زمینه موضوعات قرآنی نیز در استان مورد توجه قرار گیرد. وی پژوهش و تحقیق در دستگاه‌های اجرایی به ویژه آموزش و پرورش را یک ضرورت خواند و تأکید کرد: بعضی از نخبگان استانی به صورت خودجوش در کنار کارهای تحقیقاتی در صدد هستند تا با مشاوره و انتخاب رشته مناسب برای کنکوری‌های استان از تضییع حقوق احتمالی آنان در پذیرش نامناسب جلوگیری نموده و در این زمینه بنیاد نیز این اعضا افتخاری و خود جوش را مورد حمایت قرار خواهد داد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عنوان میهمان ویژه در این همایش نخبه پروری گفت: در هر جامعه‌ای مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در پیشرفت و حرکت رو به جلوی جامعه، موضوع نیروی انسانی آن جامعه بوده و در بین صاحب‌نظران کوچک‌ترین اختلاف نظری در این زمینه وجود ندارد. اکبر نیکزاد نتیجه وجود نیروی توانمند و متخصص را در جامعه، ایجاد جامعه‌ای پویا و کاملاً مترقی معرفی کرد و در همین راستا اظهار داشت: برای تولید و اختراع در هر جامعه‌ای باید علم را با  صنعت به خوبی گره زد و تعادل بین این دو در تمام زمینه‌ها می‌بایست خودنمایی کند. وی در ادامه سخنان خود از ارتباط تنگاتنگ بین فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و پزشکی با علم و صنعت به عنوان کلید توسعه یاد کرد و در همین زمینه خاطرنشان ساخت: نخبه‌ها باید هنگام انتخاب رشته تحصیلی، از انتخاب رشته‌های دبیری مهندسی غافل نشوند زیرا که آموزش بقیه نخبه ها در سطح جام عه از طریق چنین افرادی صورت می‌گیرد و نبود چنین نیروی انسانی، خلأ بزرگی محسوب می‌شود. نیکزاد تصریح کرد: مشاور با جوانان، نوجوانان و نخبگان از اهمیت خاصی برخوردار بوده در این زمینه به تمام فرمانداران ابلاغ شده است تا بازوی مشورتی خود را از مشاوران جوان و به ویژه نخبه انتخاب نمایند. وی سپاسگزاری از الطاف الهی و پرهیز از غرور و خودخواهی را برای نخبگان یک ضرورت دینی و عقلانی دانست و عنوان داشت: تیزهوش بودن یک لطف الهی بوده و به شکرانه لطف خدا درباره نخبه شدن باید خدایی باشیم و دستورات خدایی را در تمام زمینه‌ها مدنظر قرار دهیم.
معاون فرهنگی دانشگاه یاسوج  به عنوان سخنران بعدی این همایش نیز گفت: تمام سرمایه‌های مادی و معنوی استان از خداوند بوده و این نعمت ها را باید هم در جای خودش صرف کنیم و هم شکرگزار الطاف آشکار و خفیه الهی باشیم. حجت‌الاسلام  اندرزیان علت سقوط شیطان نخبه را پرهیز از شکرگزاری و اطاعت نکردن خداوند دانست و تأکید کرد: نتیجه عدم اطاعت و سپاس شیطان از خداوند، سقوط و ضلالت ابدی است. وی شرط پرواز روحانی و شکوفا شدن جسم و روح انسان را متناسب ساختن علم، عمل و ایمان صالح معرفی کرد و در این باره تصحیح نمود: با یک بال نمی‌شود پرواز کرد و فرشتگان همواره شرط رسیدن به دایره ی انسان کامل و سجده بر چنین انسانی را مورد نظر قرار داده‌اند. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان و دکترای روان‌شناسی بالینی از دانشگاه‌های انگلستان نیز به عنوان روان‌شناس سخنران در این همایش گفت: برای موفقیت باید هوش ذهنی، اجتماعی، معنوی و عاطفی را به خوبی به کار گرفت و در حیطه هر کدام از این هوش‌های چهارگانه نیز توانایی کنترل استرس و همچنین مهارت‌های همه‌جانبه برای سازگاری در محیط درونی و بیرونی را مد نظر قرار داد. شیرعلی خرامین افزود: درست کردن هوش عاطفی انسان‌ها و همچنین تقویت سایر هوش‌ها می تواند در توفیق دانش‌آموزان به ویژه نخبه ها اثربخش بوده و بالا رفتن توقع از تیزهوش توسط خانواده‌ها و اجتماع، پرتوقع بودن از خود، رؤیایی و تخیل پردازی و همچنین سردرگمی و گیجی از علت های متعدد افت در کنکور قلمداد می‌شوند. گفتنی است در این همایش تعدادی از دختران نخبه به نمایندگی از سایر دانش‌آموزان، دیدگاه‌ها، نظرات و مشکلات فراروی خود را خطاب به استاندار بیان کردند و خواستار رفع موانع برای رشد و بالندگی خود و جامعه شدند که با نظر مساعد استاندار در جهت حل این مشکلات همراه بود. در این همایش همچنین برنامه‌های شاد و متنوع دیگری نیز جهت افراد تحت پوشش این همایش به اجرا درآمد که استقبال فراوانی از آنان شد.

 

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتبویردیتابویردیتا