امروز

چهارشنبه, ۲۹ خرداد , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۴:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

بندیرنیوز؛ در این روزها جاده پیچاپ و مظلومیت شیر زن پیچاپی در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و نقل محافل رسانه‌ای شده است حتی کسانی که راه پیچاپ را بلد نیستند در اینستاگرامشان مطالبی نگاشته‌اند.
طرح جاده پیچاپ مربوط به قبل از انقلاب بود و بعد از انقلاب از دو محور ده بزرگ و چرام وارد عملیات شد با تغییر نگهبان عبداله هرمزی فرد به یکی از اهالی ده بزرگ محل نگهداری دینامیت‌ها تغییر می‌کند که متاسفانه تعمیر درب، منتهی به انفجار در تیرماه ۱۳۵۹ و مرگ دهها نفر از اهالی ده بزرگ و بستگان سید قدرت حسینی می‌شود و این امر موجب تعطیلی پروژه تا چند دهه می‌شود و در سال ۱۳۷۰ اولین ماشین از چرام وارد اشکفت شاه پیچاپ می‌شود.
غلامرضا تاجگردون در سال ۱۳۷۲ به همراه حاج بهرام تاجگردون به پیچاپ آمد و مشکلات و سختی‌ها مردم مهمان نواز پیچاپ را لمس می‌کند و به فکر احداث جاده از باشت به پیچاپ می‌شود تا اینکه غلامرضا وکیل مردم شهرستانهای گچساران و باشت می‌شود و در دوره نمایندگی‌اش در دور قبل به موکلین اش قول جاده، برق و ….. می‌دهد با پیگیرهای مستمر و حضوری به وعده‌هایش عمل نمود .
به گونه‌ای که صدای غرش ماشین آلات راهسازی در کمر زرد گوهرگان کر کننده شد و تلاش خاص خدمتگزار صدیق و مردان پرتلاش راهسازی خاصه مهندس دیلمی رئیس اداره راه و شهرسازی باشت و کارکنانش و با پیگیریهای جناب حسینی فرماندار باشت و پیمانکار جاده آقای هوشنگ رزمان اولین سفر دکتر تاجگردون به همراه معاونین استاندار، مدیران کل و مسئولین شهرستان که بعد از انقلاب تاکنون بی نظیر بوده را رقم میزند و از باشت به پیچاپ و بعد به چرام می‌روند و بزرگان و معتمدینی که در پیچاپ متولد شده بودند و در گوشه‌های از کشور مشغول خدمت بودند از سرتاسر ایران اسلامی به پیچاپ آمدند و در زیر گردوی اشکفت شاه خواسته‌های مردم پیچاپ از جمله برق، دکل رادیویی، پل اشکفت شاه، استخدام اهالی برای حفظ محیط زیست، پروژه پمپاژ آب از اشکفت شاه به کل پیچاپ برای باغستان انار و ادامه دادن جاده برای چند فقره ده سرآستانه که هنوز جاده ندارند توسط دکتر مهرداد حمیدی (حرمت نسب) مطالبه می‌شود و وکیل مردم با سخنانش امیدواری می‌دهد و که اول جاده باید توسعه پیدا کند تا بقیه زیر ساخت‌ها فراهم گردد .
برق آمد پل اشکفت شاه در حال اتمام و مردم ساده زیست خوشحال و قدردان زحمات نماینده و دیگر نگران قطع شدن راه ارتباطی با چرام نیستند و دیگر رودابه مادر باردار بیست و پنج ساله بین راه نمی‌میرد تا ۳ فرزند خردسالش یتیم شوند مگر اینکه باران جاده میر شکار را قبل از تکمیل زیرسازی‌اش گل کند و ماشین نتواند بیاید و تلاشهای سید قدرت حسینی جهت احداث جاده در منطقه را نباید فراموش کنیم که بودجه‌اش در حد استانی بود. اما خبرنگاران شبانه از باشت به روستای سرآستانه پیچاپ حرکت می‌کنند اما پایین‌تر از منزل شهین تاج در گل و لای گرفتار می‌شوند.
بعد از چند ساعت تلاش بی فایده و با پیاده روی چند ساعته به منزل شهین تاج می‌روند و اجبار به تجربه کردن یک روز زندگی پیچاپیها می‌شوند و در پاسداشت میزبانی شهین تاج تصمیم به فریاد مظلومیت و تنگدستی یکی از صدها پیچابی در رسانه‌ها می‌شوند که در جای خود موجب قدر دانی است و خدا کند کسانیکه به مدد می‌روند سرآستانه و دیگر زنان و مردان آن و مزارع و باغات بی جاده را هم ببینند اهالی صمیمی و خونگرم سرآستانه به رسم مهمان نوازی عشایر به پیشواز مدیرکل محترم بحران استانداری و هیات همراه می‌روند و کلیپی از وضعیت شیر زن پیچاپی تهیه می‌کنند .
اگر جاده دکتر تاجگردون نبود مظلومیت و محرومیت اهالی پیچاپ بیشتر شنیده می‌شد و نمایندگان ادوار گذشته چند عکس راجع به اقدامات و خاطراتشان از جاده پیچاپ منتشر می‌کنند نمی‌دانند از تلاشهای نماینده پرتوان و محبوب جهت دیگر خواسته‌ها کاسته نمی‌شود و از ارزشهای میر شکار چیزی کم نمی‌شود و روز به روز محبوب‌تر می‌شود.
اگر چه می گویند اعمال بالنیات اما در جایگاه خدمت؛ مخاطب خدمت فقط ثمره را می‌بیند و آنچه برایش مهم است نتیجه است و بر مبنای آن نمره خدمت می‌دهد قطعاً اقایان جعفری و حسینی تلاشهای راجع به پیچاب به‌عنوان محرومترین و بحرانی‌ترین نقطه حوزه انتخابیه‌شان داشته‌اند که وظیفه وجدانی انسانی و قانونی‌شان هم بوده همانگونه که وظیفه شرعی تاجگردون است و هر کس عملکردش مشخص است و پیچاپ به یمن وجود نماینده‌ای توانمند خدماتی را دید که سالها بود از دست یافتن به آن مایوس شده بودیم اما واقعیت این است که تفنگ میر شکار چیز دیگری است.
واقعاً هیچگونه فضایی برای اینکه کسی خود را با نماینده خستگی ناپذیر، ملی و مردمی قیاس کند وجود ندارد و هرکس بخواهد به هر طریقی خدمتت بی منت را کوچک جلوه دهد در نگاه ما مردم پیچاپ کوچک خواهد شد.
با آرزوی سلامتی برای همه بزرگواران و تقدیر از زحمات آنان.
————————————————————
امید فروزان مدرس دانشگاه و فرزند سرآستانه پیچاپ
منبع: کبنا
انتهای پیام/ح
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتبویردیتابویردیتا