پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

پُر شدن ۲۸۵ چاه غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد | بندیر نیوز

کد خبر: 15874
تاریخ انتشار: ۲۵ شهر ۹۸ - ۱۱:۵۴

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی سال‌های اخیر حدود ۲۸۵ حلقه چاه غیرمجاز در استان با دستور مقامات قضایی پر شده است.

پُر شدن ۲۸۵ چاه غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد

 به گزارش بندیرنیوز؛ علی داودی مهر افزود: حدود ۵۷ رودخانه دائمی و فصلی در این استان وجود دارد که جهت پایش وضعیت منابع آنها تعداد ۱۶ ایستگاه هیدرومتری بر روی رودخانه های اصلی احداث شده است.

 

 

وی اظهارکرد: بطور مرتب به صورت روزانه در دو نوبت در روزهای عادی و هر دو ساعت یکبار در روزهای سیلابی تغییرات سطح آب این رودخانه ها توسط متصدیان اندازه گیری و در پایان سال آبی با توجه به اندازه گیری دبی هایی که بصورت ماهانه در ایستگاهها توسط تکنسین دفتر مطالعات اندازه گیری می شود محاسبه و در نهایت پارامترهای مورد نیاز از جمله حجم آورد سالانه، دبی پیک، دبی حداقل و حداکثر، متوسط سالانه و ماهانه بدست خواهد آمد .

 

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: میزان بارش استان در سال جاری نسبت به سال گذشته و دراز مدت افزایش چشمگیری داشت و متوسط بارندگی استان در سال جاری ۱۰۱۸٫۷میلی متر بوده که نسبت به سال گذشته که ۳۵۵٫۷ گزارش شده حدود ۱۹۱٫۵ درصد افزایش نشان می دهد و نسبت به دراز مدت که ۶۱۷٫۷ میلی متر بوده حدود ۶۵ درصد افزایش داشته است.

 

 

 

داودی مهر تصریح کرد: متوسط بارندگی استان نسبت به سال گذشته ۶۶۳ میلی متر و نسبت به دراز مدت ۴۰۱ میلی متر افزایش داشته است .

 

 

 

وی ادامه داد: با وجود حجم بالای بارش به میزان حدود ۱۵میلیارد متر مکعب در سال آبی ۹۷-۹۸ به دلیل مهار نشدن این حجم و عبور آن از طریق شبکه آبراهه ها و رودخانه های استان به خارج از حوزه جغرافیایی استان عملاً این حجم بارش تاثیر زیادی بر کمیت منابع آبی استان نداشته است.

 

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بخشی ازاین حجم بارش در سد مخزنی کوثر و سد شاه قاسم ذخیره شده بخشی به سفره آب زیرزمینی وارد شده و بخشی نیز از طریق تغذیه های مصنوعی احداث شده، مهار و تقویت آب خوان های استان را سبب شده است .

 

 

 

داودی مهر بیان کرد: همچنین دبی پایدار رودخانه های بزرگ استان چون “بشار”،”زهره” ،”خیر آباد”،”مارون” و… را نیز در پی داشته است همچنین ۵۰۰۰ دهنه چشمه استان نیز نسبت به سال های گذشته پر آب شدند اما وضعیت منابع آب زیرزمینی استان به دلیل افت شدید ایجاد شده در سالهای قبل کماکان نامطلوب است .

 

 

 

وی تاکید کرد: تعداد چاه‌های موجود در حال بهره برداری استان حدود ۳۸۱۷ حلقه است که از این تعداد حدود ۲۵۲۷ چاه دارای پروانه بهره برداری و حفر و نیز تعداد ۱۰۰۵ فقره چاه فاقد پروانه است.

 

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: در طول سال‌های اخیر حدود ۲۸۵ حلقه چاه غیرمجاز با دستور مقامات قضایی و نیز در چارچوب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که یک طرح ملی است، پُر و مسلوب المنفعه شده است .

 

 

 

داودی مهر گفت: هر سال بر اساس قانون برنامه توسعه ششم پر شدن تعدادی از چاه‌های غیرمجاز در دستور کار ماست که امسال نیز حدود ۷۰حلقه چاه غیرمجاز استان در برنامه پُر کردن قرار داده شده اند.

 

وی افزود: تعدادی از چاه‌های فاقد پروانه در حوزه شرب شهری و روستایی و نیز صنایع هستند که بر اساس جلسات هماهنگی با مدیران مرتبط برنامه تکمیل پرونده و صدور مجوز برای این گونه چاه‌ها با اجازه آب منطقه ای انجام شده اما به دلیل ارایه نکردن مدارک در زمان حفر، امکان صدور مجوز میسر نشده و در جلسه صیانت از منابع آب به ریاست معاونت دادگستری استان مورد تصویب قرار گرفته است .

 

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: مطالعات جامع سیلاب در پیکره و تنه اصلی رودخانه های مهم استان انجام گرفته است، نقاط حادثه خیز شناسایی شده و با توجه به وضعیت اعتبارات در استان اقدامات سازه ای و مهندسی رودخانه برنامه ریزی شده است.

 

 

 

داودی مهر ادامه داد: امسال بر روی رودخانه بشار در بازه های “دارشاهی”، “سمرون”، “محدوده رجا”، پل اصلی بشار یاسوج و فاصله پل اصلی تا پل مختار، باشت، حوزه “مارون” در شهرستانهای کهگیلویه و مناطقی از چرام شهرستانهای لنده، بهمئی و گچساران بر اساس اعتبارت موجود اقدامات سازه ای مطالعه و اجرایی خواهد شد همچنین مهار سیلاب و تقویت منابع آب زیرزمینی با تکمیل طرح های تغذیه مصنوعی ان شاء الله به بهره برداری خواهد رسید.

 

 

 

وی عنوان کرد: با توجه به دغدغه دستگاههای نظارتی کلیه شهرداری های استان موظف به رعایت حرایم رودخانه ها، آبراهه ها و اخذ استعلام از آب منطقه ای شده اند که مراتب در جلسه مشترک آب منطقه ای، سازمان بازرسی و شهرداری مورد تاکید قرار گرفت .

 

 

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حدود ۸۵ درصد مصرف آب استان در بخش کشاورزی، ۱۲ درصد در بخش شرب و حدود سه درصد در بخش صنعت است.

 

داودی مهر بیان کرد: در استان مصارف آب در بخش تولید نیروگاه های برق آبی و نیز پرورش ماهی و بسته بندی آب نیز وجود دارد که تنوع کاملی از مصارف بخش آب به نسبت سایر استانهاست

انتهای پیام/ح

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما