پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

وقتی سلامت مردم برای علوم پزشکی و محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ‌مهم نیست | بندیر نیوز

کد خبر: 11979
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۹۷ - ۰۹:۳۴

بیش از ۳ روز از پیدا شدن لاشه دو قلاده گراز در دریچه منهول آب شرب دمچنار بویراحمد می‌گذرد ولی هنوز دانشگاه علوم پزشکی در زمینه سلامت آب این منطقه و محیط زیست در زمینه حیات وحش نابود شده اظهار نظری نکره‌اند.

وقتی سلامت مردم برای علوم پزشکی و محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ‌مهم نیست

بیش از ۳ روز از پیدا شدن لاشه دو قلاده گراز در دریچه منهول آب شرب دمچنار بویراحمد می‌گذرد ولی هنوز دانشگاه علوم پزشکی در زمینه سلامت آب این منطقه و محیط زیست در زمینه حیات وحش نابود شده اظهار نظری نکره‌اند.

وقتی سلامت مردم برای علوم پزشکی و محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ‌مهم نیست

به گزارش بندیرنیوز، سوم تیرماه ساعت ۱۱:۵۷ دقیقه خبری با عنوان ” لاشه ۲ قلاده گراز در دریچه منهول آب شرب دمچنار بویراحمد پیدا شد+فیلم” بر روی خروجی تسنیم قرار گرفت ولی از آن تاریخ تاکنون با وجود نگرانی‌های مردم در زمینه آلوده بودن آب شرب دانشگاه علوم پزشکی به صورت رسمی هیچ گونه اظهارنظری نکرده است و این امکان وجود دارد که کارشناسان برای انجام آزمایشات لازم اعزام نشده باشند.

 

ضرر و زیان ناشی از تلف شدن دو قلاده گراز در حوضچه‌های منبع آب دمچنار وفق صراحت قوانین مربوط به شکار صید از حیث تقصیر شرکت آبفای روستایی کهگیلویه و بویراحمد در عدم رعایت نکات حفاظتی و ورود خسارت قابل مطالبه است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مستند به انتشار فیلم و تصاویری از حوضچه‌های منشعب از مخزن آب شرب دهستان دمچنار بویراحمد بوده ۲ قلاده گراز طی روزهای گذشته طی دو مرحله متفاوت در این حوضچه‌ها تلف شده که با گذشت چند روز از تلف شدن و قرارگرفتن این خبر در صدر رسانه‌ها، متولیان محیط زیست سکوت کرده‌اند.‌

 

این در حالی است که گفته می‌شود مسئول خانه بهداشت دهستان دمچنار با صورتجلسه موضوع و تسلیم به پاسگاه محل همچنان مدعی است که آب شرب دهستان مذکور آلوده بوده ولی مدیر آبفای روستایی بویراحمد ضمن اعتراف به مقصر دانستن آبدار منطقه در عدم گزارش شکستگی لوله اعلام به آلوده نشدن آب شرب کرده و در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم اظهار داشته که خود حاضر است از این آب بنوشد.

 

شبیه چنین اظهاراتی را نیز مدیر عامل آبفای استان کهگیلویه و بویراحمد با خبرنگاران داشته و ضمن سالم دانستن آب شرب این منطقه ابراز کرده که منبع اصلی از حوضچه‌ها و دریچه‌های منهول تفکیک بوده و منجر به آلوده شدن آب شرب نشده است.

 

وی همچون مدیر زیر مجموعه خود در شهرستان بویراحمد با اشاره به سرباز بودن حوضچه‌ها، آن را خلاف اصول کاری و تقصیر را به گردن آبدار انداخته و از مردم منطقه صادقانه عذرخواهی کرده است که مجموع صحبت‌های این دو متولی آب روستایی، موید اذعان به ایراد قانونی به عملکرد خویش بوده و صرفنظر از آلوده شدن یا نشدن آب شرب که نیازمند فرآیند دیگری است، چنین بنطر می‌رسد از باب تسبیب در اتلاف گرازها به جهت عدم رعایت نکات حفاظتی به لحاظ حقوقی و مسئولیت مدنی ضامن است.

 

اقرار صریح و ضمنی به تقصیر در ورود خسارت و کیفیت اتلاف حیات وحش و مسامحه آبدار و مدیر فرادست از جنبه حقوقی قابل مطالبه است که باید منتظر واکنش محیط زیست که تا کنون به هر دلیل سکوت کرده، باشیم بخصوص آنکه آبفای روستایی بلافاصله اقدام به پر کردن حوضچه‌ها و دریچه‌های منهول با بکهول نموده و آثار ناشی از تقصیر خود را امحاء کرده است.

 

با وجود تماس‌های متعدد خبرنگار تسنیم با مسئولان حفاظت محیط زیست در زمینه تلف شدن دو قلاده گراز و همچنین دانشگاه علوم پزشکی در زمینه کیفیت آب شرب منطقه دمچنار تاکنون پاسخی دریافت نشده است.

 

رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان بویراحمد با تایید خبر پیدا شدن لاشه دو قلاده گراز به خبرنگار تسنیم گفت: البته این حوضچه آب شرب نیست بلکه دریچه منهول بوده که به دلیل سهل انگاری آبدار با توجه به عدم اعلام شکستگی برخورد می‌کنیم.

 

علمدار آرمین با تاکید بر اینکه هم اکنون آب شرب منطقه دمچنار هیچ گونه مشکلی ندارد، افزود: این حوضچه آب شرب نیست بلکه دریچه منهول بوده و هیچ ربطی به منبع آب شرب منطقه ندارد.

 

وی با تاکید بر اینکه منبع ذخیره آب دمچنار ۳ متری و سرپوشیده است، ادامه داد: آب منطقه مشکلی بهداشتی ندارد و هر فردی در این زمینه بحث دارد بیاید تا با هم برویم و خودم از آن بنوشم.

 

مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان بویراحمد افزود: دریچه‌های منهول منطقه از جمله دریچه‌ای که لاشه گرازها در آن پیدا شد را با خاک پر کردیم.

 

فیض الله پاسره مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به پخش عکس و فیلمی مبنی بر افتادن گرازهای وحشی در منبع آب «دمچنار» از توابع شهرستان بویراحمد، افزود: این تصاویر مربوط به حوضچه “شیرهوا” در مسیرانتقال آب روستایی است و هیچ ربطی به آب شرب و یا منبع آب ندارد.

 

وی با بیان اینکه این حوضچه فشار هوا بدون استفاده بوده است، افزود: آبدار روستاها وظیفه بررسی شکستگی لوله‌های آب و این چنین مشکلاتی را دارند اما آبدار این روستا در این مورد وظیفه خود را انجام نداده و با آن برخورد می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: به محض اطلاع از وضعیت این حوضچه که رو باز بود همکاران من در اداره آب و فاضلاب به محل مورد نظر اعزام شدند و مشکل آن را برطرف کردند.

 

پاسره تصریح کرد: در این حوضچه راهی برای نفوذ هیچ گونه چیزی به لوله خط انتقال آب ندارد و هم اکنون آب این روستا آزمایش شده و مشکل بهداشتی خاصی ندارد.

 

وی علت افتادن این بچه گرازها را خشکسالی‌ها عنوان کرد و گفت: حیوانات به دلیل خشکسالی‌هایی که در نبود آب شرب وجود دارد روانه روستاها می‌شوند و این دو بچه گراز در شب به درون این حوضچه افتادند.

 

انتهای پیام/ح

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما