شورا و واپسگرایی | فریاد لر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
شورا و واپسگرایی

زریرحجتی/جامعه عشيره اي کهگيلويه وبويراحمد در عصر علم و ارتباطات متأسفانه در مقياس وسيعي دچار واپسگرايي و تعصبات کور جاهلي شده است .

امروزه در انتخابات شوراها، آپارتايد قبيله اي و قوميت گرايي منفي به بدترين وجه تجلي يافته است. قبح اين آپارتايد و واپسگرايي، دامن طبقه تحصيلکرده و روشنفکر را نيز گرفته است. طايفه گرايي و تقويت اين تفکر غلط توسط طيف دانشگاهي و روشنفکر و صد البته همسويي و همراهي با عوام جامعه بويژه افراد فاقد منطق سياسي، تراژدي مصيبت باري است که نشانگر سير قهقرايي اين جامعه در عصر آگاهي و انفجار اطلاعات است. چندي است  شاهد ظهور و بروز اين پديده مذموم در قالب ثبت نام کانديدهاي دوره پنجم شوراهاي اسلامي در سطح کهگيلويه و بويراحمد بوده ايم.

متأسفانه نگاه مسئولان و مديران در نحوه انتخابات هيأت هاي مرتبط با شوراها نيز اين رويه فاقد منطق و عدالت را تشديد نموده است. درواقع مقامات سياسي و مسئول با آميزش نگاه جناحي در کنار طايفه گرايي کور جاهلي طي فرآيند انتخابات نيز اثبات کرده اند که يک گام از عوام نيز عقب ترند، زيرا عوام با احياء بدعت هاي نظامي جاهلي به طايفه گرايي سقوط کرده و مسئولان و متوليان نيز با انفعال از اين تفکر، چنين نگرشي را در چينش هيأت ها هويدا ساخته اند و به ترويج اين بدعت همت گماشته اند که نوعي ساختار شکني هم هست.

مزيد بر آن، متوليان به تصور و توهم حامي پروري و تقويت جريان همسوي سياسي و استفاده از اين ظرفيت انساني در عرصه رياست جمهوري قاعده بازي را بهم زده اند و به تعبيري انتخابات را مهندسي و تعرفه ها مديريت مي شود که اين تفکر فارغ از ارزش گذاري ها تهديد کننده سلامت انتخابات است که جرمي غير قابل بخشش در افکار عمومي و در امتداد همان رويه طايفه گرايي کور ولي از نوع سياسي است و تفاوت چنداني در ماهيت موضوع وجود ندارد، چرا که بخش زيادي از مردم و مسئولان به صورت معنادار همگام شده اند!!

در انتخابات شوراهاي گذشته، وجود تعرفه هاي زيادي در دست کانديداها و يا حاميان آن ها را شاهد نبوده ايم که بوده ايم؟!

استفاده از ابزارهاي متفاوت جهت امحاء اثر مهر انتخابات و رأي دوباره و چند باره را شاهد نبوده ايم که بوده ايم!؟

چرخيدن همه معيارها بر مبناي پول هاي کثيف را شاهد نبوده ايم که بوده ايم!؟

هزينه هاي آن چناني در رستوران هاي مختلف و هديه هاي مختلف را جهت اقشار مختلف شاهد نبوده ايم که بوده ايم!؟

و اين چنين است که هر چهار سال يک بار اين پديده زشت تکرار مي شود ولي نه مسئولان تدبيري مي انديشند و نه مردم با همه گله مندي عبرت مي گيرند که به افراد اصلح و کاردان از هر حيث راي دهند!

دور باطلي است که مسئولان و لايه هاي زيادي از اجتماع به دلايل واهي وارد آن شده و از منطق افتاده اند که بايد در کتاب گينس به عنوان رکوردي از کهگيلويه و بويراحمد ثبت شود!

بنابراين تا زماني که نوع نگاه ما به انتخابات چه در عرصه شوراها و چه در عرصه هاي ديگر تغيير نکند بايد سير قهقرايي را شاهد باشيم ولي اگر مردم و مسئولان عزم و اراده نمايند که شهرها و جامعه به راستي بايد ساخته شود و در نتيجه روح و جسم همه از زد و بندها آزاد شود، بايد فارغ از نگاه طايفه اي و قبيله گرايي سياسي و تنها بر معيار شايستگي و توانمندي افراد راي دهيم و در سلامت هر انتخاباتي به عنوان حق الناس بکوشيم.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد