پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

شوراي نگهبان حافظ جمهوريت و اسلاميت نظام است | بندیر نیوز

کد خبر: 9267
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۹۶ - ۱۹:۳۹

بندیر نیوز – رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان کهگيلويه و بويراحمد گفت: شوراي نگهبان حافظ اسلاميت و جمهوريت نظام به صورت توأمان بوده که در قانون اساسي متجلي گرديده  است. حجت الاسلام قدرت اله خرم روز در نشست خبري به مناسبت ۲۶ تير ماه و گراميداشت سالروز تاسيس نهاد شوراي نگهبان اظهار داشت: […]

شوراي نگهبان حافظ جمهوريت و اسلاميت نظام است

بندیر نیوز – رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان کهگيلويه و بويراحمد گفت: شوراي نگهبان حافظ اسلاميت و جمهوريت نظام به صورت توأمان بوده که در قانون اساسي متجلي گرديده  است. حجت الاسلام قدرت اله خرم روز در نشست خبري به مناسبت ۲۶ تير ماه و گراميداشت سالروز تاسيس نهاد شوراي نگهبان اظهار داشت: دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان در سطوح مختلف با مبنا قرار دادن قانون اساسي و سرلوحه قرار دادن آرمان هاي امام و منويات رهبري به رسالت خويش عمل مي نمايد و اين رويه برگرفته از يک اجتهاد و تفکر روزآمد است. وي با تشريح ديدگاه هاي حضرت امام (ره) و بيانات رهبري معظم انقلاب پيرامون اهميت اين نهاد مقدس در حراست و حفاظت از اسلام و قانون اساسي افزود: شوراي نگهبان از ارکان نظام و برآمده از متن قانون اساسي است که پاسداري از جمهوريت و اسلاميت نظام را در طول حيات نظام اسلامي بر عهده داشته است. حجت الاسلام خرم روز با تبيين جايگاه قانوني شوراي نگهبان و شباهت با نظام هاي سياسي جهان تصريح کرد: در همه نظام هاي سياسي دنيا، نهاد هاي نظارتي در قالب ديوان، دادگاه عالي، قوه خاص و… کار نظارت بر قانون اساسي آن کشور را بر عهده دارد و ايراد به اين موضوع وجاهتي ندارد. وي در همين رابطه ادامه داد: در زمان مشروطيت نيز چنين موضوعي تسري داشته است و ۵ نفر از فقها در همين راستا با پيشنهاد خاص جهت تطبيق قوانين عادي با شرع اسلام بر مصوبات مجلس نظارت داشته اند. رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان با بيان اينکه نظارت شوراي نگهبان از نوع استصوابي است افزود: نظارت شوراي نگهبان استطلاعي نيست بلکه استصوابي يعني از بدو انتخابات تا انتهاي آن در همه سطوح کاربرد دارد.

وي همچنين نظارت استصوابي شوراي نگهبان بر اساس ماده ۹۹ قانون اساسي جمهوري اسلامي و ماده هشت قانون انتخابات را ضرورتي انکارناپذير و در عين حال اثرگذار و کاربردي در روند اجراي صحيح انتخابات دانست و تاکيد کرد: البته فشارها و هجمه هاي زيادي براي کمرنگ کردن اين مهم بر شوراي نگهبان وارد شد. حجت الاسلام خرم روز ادامه داد که بر اساس نظارت استصوابي، شوراي نگهبان وظيفه نظارت و بررسي صلاحيت نامزدها و روند انتخابات تا روز اخذي راي و اعلام نتيجه نهايي را بر عهده دارد.

وي علت هجمه هاي شديد در سال هاي اخير توسط برخي تشکيلات حزبي و مدني به نظارت استصوابي با منشاء داخلي و خارجي را استقامت و پشتکار اين شورا بر اجراي مر قانون، دفاع از حق الناس و شرع انور اسلام برشمرد و از اين حيث آن را اطمينان بخش براي جلوگيري از عناصر نفوذي و غير ملتزم به انقلاب و اسلام دانست.

 

اعلام عمومي دلايل رد صلاحيت اشخاص، به لحاظ قانوني ممکن نيست

رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان در کهگيلويه وبويراحمد گفت: اعلام عمومي دلايل رد صلاحيت اشخاص در انتخابات مختلف اعم از مجلس شوراي اسلامي، رياست جمهوري و يا خبرگان رهبري محذوريت شرعي و قانوني دارد. حجت الاسلام خرم روز اظهار داشت: معيار اصلي در تعيين و يا رد صلاحيت اشخاص از نظر اين شورا قانون است و مواد ۲۷، ۲۸ و ۲۹ قانون انتخابات نيز به صراحت بر ممنوعيت اعلام عمومي اين مهم تاکيد کرده است.وي با بيان اينکه بر اساس قانون انتخابات و سياست راهبردي شوراي نگهبان دلايل رد صلاحيت اشخاص تنها به خود آنان اعلام مي شود، گفت: نداشتن شرايط احراز صلاحيت افراد و نامزدها مانعي براي فعاليت در ساير جايگاه هاي اداري و سازماني نيست.رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان در کهگيلويه وبويراحمد گفت:مهمترين اصل در بررسي صلاحيت افراد از نظر شوراي نگهبان و فارغ از مسايل و جناحي بندي هاي سياسي ارايه مستندات توسط اشخاص و حرکت بر مدار قانون است.

 

انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري

حجت الاسلام خرم روز در بخش ديگري از سخنان خود به انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري در استان اشاره کرد و گفت که تخلفات محدودي در اين راستا از سوي متوليان، مجريان و ساير نهادهاي مرتبط با برگزاري اين انتخابات وجود داشت.وي با بيان اينکه برخي از اين تخلفات نيز به مراجع قضايي و ذيربط ارجاع داده شد و در حال بررسي است، گفت که اين تخلفات تاثيري در سرنوشت و تاييد نهايي انتخابات توسط شوراي نگهبان نداشته است.

وي گفت: شوراي نگهبان علاوه بر برگزاري کارگاه هاي آموزشي به صورت عمومي و تخصصي براي ناظران و عوامل نظارت پس از پايان هر انتخابات نيز اقدام به بررسي و آسيب شناسي دقيق و موشکافانه آن و خلاء هاي موجود در اين زمينه خواهد کرد. اين مسئول افزود: در طول سال همواره براي ناظرين کارگاههاي آموزشي و جلسات توجيهي برگزار ميکنيم و از مربيان مجرب و آموزش ديده و آشنا به قانون انتخابات در اين کارگاههاي آموزشي استفاده ميکنيم.

 

شوراي نگهبان سدي براي جلوگيري از ورود نااهلان به ارکان نظام جمهوري اسلامي است

وي ادامه داد: شوراي نگهبان سدي براي جلوگيري از ورود نااهلان و نامحرمان به ارکان نظام جمهوري اسلامي است، نگهباني و پاسداري از آراي ملت ايران يک وظيفه است و مردمي که با حضورشان در تمام صحنههاي مختلف کشور در تعيين سرنوشت کشور ايران اسلامي کمک ميکنند، لذا اين حضور دشمنان ملت را مأيوس ميکند و اين مردم با نظارت قاطع مجموعه شوراي نگهبان اعتمادشان نسبت به نظام و سرنوشت آرايشان بيشتر ميشود و در واقع با اين نظارت از انحراف مسير انتخابات جلوگيري ميشود.رئيس دفتر نظارت و بازرسي شوراي نگهبان استان کهگيلويه و بويراحمد تاکيد کرد: همواره شوراي نگهبان بر اساس اخلاق، عدالت و قانونمداري در پاسداري از آراي مردم کوشش دارند.

 

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما