پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

سی سخت؛ سرزمین برف و آفتاب را بیشتر بشناسید+ تصاویر | بندیر نیوز

کد خبر: 10076
تاریخ انتشار: ۱۶ مرد ۹۶ - ۱۱:۴۱

بندیرنیوز – وقتی دنا با عظمتی وصف‌ناپذیر ما را به خود فرا می‌خواند، خیره می‌شویم به جنگل‌های همیشه سبز بلوط و زلالی چشمه‌سارانش اگر کوله‌بارت را برداری و راهی ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج ‌شوی و گردنه‌های کوه‌های زاگرس را که بپیمایی شهری کوچک و زیبا آرمیده بر دامنه دنا با پرچینی از بقچه معطر […]

سی سخت؛ سرزمین برف و آفتاب را بیشتر بشناسید+ تصاویر
بندیرنیوز – وقتی دنا با عظمتی وصف‌ناپذیر ما را به خود فرا می‌خواند، خیره می‌شویم به جنگل‌های همیشه سبز بلوط و زلالی چشمه‌سارانش اگر کوله‌بارت را برداری و راهی ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج ‌شوی و گردنه‌های کوه‌های زاگرس را که بپیمایی شهری کوچک و زیبا آرمیده بر دامنه دنا با پرچینی از بقچه معطر طبیعت را می‌بینی بنام “سی سخت”. بی‌شک اینجا نقاش زبردستی فراتر از تمام بهشت‌ها ایستاده و نگارنگری کرده تا دل و دیده هر بیننده‌ای را به حیرت وا دارد. هوای مطبوع و خنک کوهستان به همراه چشم‌اندازهای زیبا، جویبارها و چشمه‌های پرآب، جنگل‌های بلوط، باغ‌های میوه، روستاهایی که از پس یکدیگر می‌آیند و تاک‌های انگوری که نوید آبسالی منطقه را می‌دهند در کنار دنا این کوه سرافراز و استوار که دامان بخشنده‌اش را گشوده تا سبزی قلبش را به همگان هدیه دهد،همه و همه وصف نشدنی است. اینجا حتی فصل زمستان هم زیبا است. در این هنگامه نیز درختان در اوج سرما با پوشیدن لباس عروس تمام شهر و حیاط خانه‌ها و کوه‌ها را مزین می‌کنند و دل هر بیننده‌ای را می‌ربایند. اینجا سی‌سخت مرکز شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع در جنوب غربی قله دنا است

.

safiredena.ir

مردم کهگیلویه و بویراحمد علاقه خاصی به شاهنامه دارند. همین عشق و علاقه گذشته این منطقه را به روزگار کیانیان پیوند می‌دهد و باعث سرایش افسانه‌هایی شده که نشان از قدمت باستانی منطقه دارد .سی‌سخت نیز حکایتی شگفتی از آن روزگاران، اسطوره‌ها و حماسه‌ها در سینه نگاه داشته و گوشه‌ای از فرهنگ و تمدن ایران زمین را بازگو می‌کند. بنا به روایتی کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه سی پهلوان از راه «تل‌خسرو» که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری آن واقع شده، به یکی از روستاهای فعلی سی‌سخت به نام «کوخدان» که در قدیم کومه‌دان مشهور بوده، می‌رسند، کیخسرو در گردنه‌ای موسوم به گردنه بیژن از سی پهلوان می‌خواهد تا به دلیل صعب‌العبور و برف گیر بودن منطقه باز گردند اما بیژن، سردار نامدار کیخسرو، همراه با ۲۹ تن از سپاهیان جنگجو از پذیرش این درخواست سرباز می‌زنند .هنگام طلوع آفتاب سپاهیان در می‌یابند کیخسرو از گردنه عبور کرده و آنها دسته جمعی به دنبال کیخسرو، تصمیم به عبور از گردنه می‌گیرند. بنا به روایتی کیخسرو وارد غاری در دنا می‌شود، که هم اکنون به غار کیخسرو معروف است اما سی پهلوان در اثر سرما، برف و کولاک در هنگام عبور از گردنه از بین می‌روند و نام سی سخت به خاطر سرسختی ۳۰ سپاهی جنگجوی کیخسرو در نبرد با طبیعت برای این منطقه به یادگار می‌ماند هنوز گردنه‌ای که بر فراز بلندی‌های دنا در راه ارتباطی سی سخت با سمیرم قرار دارد به نام گردنه بیژن خوانده می‌شود

safiredena.ir

سی‌سخت باغ شهری با خانه‌های پوشیده شده در میان انبوهی از درختان، آراسته به مجسمه‌های زیبایی است. گواه این ادعا مجسمه مرد کشاورز میدان ورودی این شهر است که در یک دست آن کتاب و در دست دیگرش محصولات کشاورزی است. اولین مسجد ، مدرسه و حمام استان کهگیلویه و بویر احمد در این منطقه بنا شده و این تندیس به نوعی هم به فرهنگ و علم منطقه اشاره کرده و هم به فراوانی نعمت.

safiredena.ir

تپه قلات کوه گل کوه دنا چشمه میشی، چشمه سه(چشمه سیاه)،بن رود که منطقه ای بسیار زیباست، ،اشکفتوی،چشمه زنگویی،آبشار بریدون،لهوس،دریاچه نمک کوه گل ،دریاچه کوه گل ،منطقه برف کرمو، قله قلم، باغات انگور و سیب و گردو، دشتک ، آبشار دره ناری بن رود و روستای کوخدان و کریک ، کوه گل، تنگ حراء، توفال، آبشار بلیو، قله دنا، مورگل، قزل قله وگردنه بیژن، آبشار نول ،چشمه میشی ،چشمه سردآب {سردو} گوشه ای از مناطق دیدنی و تفریحی سی سخت هستند که یا با خودروو یا با کوهنوردی باید به آنجا عزمیت نمود.

باغات این شهر در دامان کوه دنا  بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس با ارتفاع ۴۴۵۰ مترواقع شده اند و منطقه‌ای گردشگری وزیبا به‌ شمار می‌آیند، شهر سی سخت با مساحت تقریبی ۵/۲ کیلومتر مربع  با اقلیمی تحت تأثیر کوهستانهای دنا سردسیری است و قسمتی از پائیز و سرتاسر زمستان از برف پوشیده‌است ،همین امر موجب پر آبی منطقهٔ سی‌سخت شده و جویبارها و چشمه‌سارهای دائمی از مناطق برفی سرازیر شده و منطقه را سیراب می‌سازد. شهر سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

safiredena.ir

چشمه میشی:بزرگترین و پرآب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر، زمینهای زراعی شهر سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند

safiredena.ir

گردنه ی بیژن با ۳۲۰۰ متر ارتفاع در ۶ کیلومتری شمال شرقی سی سخت مرتفع ترین گردنه ی ماشین رو در کشور است. این گردنه به یاد بیژن، پهلوان نامی لشکر کیخسرو، بیژن نامیده شد. در فصل زمستان به خاطر وجود برف در جاده، نمی توان راهی این منطقه شد. اما از اوایل فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه بسته به میزان بارندگی ها می توان از میان دیواره های برفی عبور کرد و شاهد زیبایی شگفت انگیز این گردنه بود.همه ساله گردشگران زیادی راهی سی سخت شده تا از گردنه بیژن که در گرمای تابستان خنکای نسیمش روح نواز است دیدن داشته باشند.

safiredena.ir

دریاچه کوه گل در موقعیت جغرافیایی N305007 E513228 در شمال شرقی شهر توریستی سی سخت در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» و تپه های «کوه گل» واقع شده است. محل استقرار دریاچه یکی از زیباترین نواحی استان است که در فصل بهار و تابستان از انواع گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان مملو می شود. این دریاچه در حدود ۴۴ کیلومتر با شهر یاسوج (مرکز استان) فاصله دارد و مورد توجه مردم بومی و مسافران است. در فصل تابستان، تجمع پرندگان مهاجر همراه با پرندگان بومی در سواحل و کنار دریاچه، زیبایی حیرت انگیزی پدید می آورد. از جمله پرندگان مهاجر می توان به انواع مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصیل، درنا، خروس کولی و چنگر اشاره کرد.

safiredena.ir

این منطقه زیبا که در فاصله ۸ کیلومتری شرق سی سخت و ۴۴ کیلومتری مرکز استان قرار دارد و از سه مجموعه دریاچه زیبای کوه گل، دشت های لاله های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده است. در کنار این مجموعة زیبای گردشگری، منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد که باز باعث افزوده شدن چشم انداز زیبا طبیعی منطقه شده است. این منطقه گردشگری یکی از مهمترین مراکز توریستی در سطح کشور می باشد و کمتر ایرانی است که از این مجموعه دیدنی که در محدوده ای به وسعت نیم هکتار و عمق ۱۵ متر در فصل بهار و تابستان از زیبایی خاصی برخوردار است  دیدن نکرده باشد.

وجود طبیعت بکر و مناطق حفاظت شده و رودخانه کوه گل از جاذبه های دیگر دراین مکان می باشد که در سال های اخیر توسط میراث فرهنگی برای رعایت حال مسافران و گردشگران کار سکو سازی، زیرساخته ها و مراکز بهداشتی صورت پذیرفته است و هر ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

کمی آن سوی دریاچه های فصلی کوه گل به “مورسلطونی”چمنزاری سر سبز می رسیم که در اواسط ماه فروردین و ماه های اردیبهشت و خرداد زیبایی شگفت انگیزی دارد. مور به معنای بیشه زاری در کنار آب است و دلیلی نامگذاری این مکان زیبا به این نام وجود چمنزارهایی است که در میان آب های جاری رخ نمایی می کنند.

safiredena.ir

زیبایی ها ادامه دارند ،آبشار کوهگل در فاصله ۵/۸ کیلومتری شرق سی سخت و در انتهای کوه گل قرار دارد. آبشار از تنگه ای به همین نام به پائین سرازیر می شود. برای دسترسی به آن باید از جاده خاکی گذر کرد. آبی که از آن جاری می شود به رودخانه ی کوه گل می پیوندند و خروشش موسیقی دل انگیز طبیعت را به خاطر می آورد.

safiredena.ir

دشتک سی سخت یکی دیگر از مناطق زیبا و دنج برای اسکان و استراحت موقت مسافران است ،دشتی کوچک که در فاصله ۸ کیلومتری غرب سی سخت و در دامنه ی رشته کوه سر به فلک کشیده دنا واقع است. این مکان زیبا و تفریحی ، پوشیده از درختان بلوط می باشد و به خاطر خاک غنی آن مزارع گندم، نخود و عدس را می توان در آنجا دید، در انتهای دشتک مِلی کشی را می توان دید که یکی دیگر از جاذبه های این منطقه است. ویژگی برجسته دشتک وجود جنگل های آکنده از بلوط است.

safiredena.ir

منبع:بویرخبر – سفیردنا

انتهای پیام/

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما