سند ارتقای وضعیت زنان کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد | فریاد لر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
سند ارتقای وضعیت زنان کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد

به‌ گزارش بندیرنیوز، سند ارتقای وضعیت زنان کهگیلویه و بویراحمد عصر امروز با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در حاشیه نشست شورای برنامه‌ریزی استان رونمایی شد.

 

سند «ارتقای وضعیت زنان» مبنای ارزیابی دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد قرار می‌گیرد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر لزوم اجرای سند ارتقاء وضعیت زنان استان، گفت: وظایف هر دستگاه از این سند استخراج و به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود و متناسب با آن ارزیابی‌های فصلی، نیم سال و سالیانه انجام می‌شود.

 

حسین کلانتری با اشاره به اینکه سند توسعه ارتقاء زنان کهگیلویه و بویراحمد بعد از مطالعات و بررسی‌های زیاد تدوین و تصویب شد، افزود: نقشه راه تعریف شده و اجرای سند ما را وارد مرحله جدیدی می‌کند.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: البته دوران گذار از سنت به مدرنیته چالش‌ها و تنش‌های خاص خود را دارد و همه باید در این مسیر اجماع و اتفاق نظر داشته باشیم.

 

 

کلانتری عنوان کرد: وظایف هر دستگاه از این سند استخراج و به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود و متناسب با آن ارزیابی‌های فصلی، نیم سال و سالیانه انجام می‌شود.

 

وی بیان کرد: شاید بنا به شرایطی دیرتر از ظرفیت مدیریتی زنان این استان استفاده شده اما یکی از بهترین راه‌های تقویت توسعه، حضور زنان و دختران تحصیل‌کرده در عرصه‌های مدیریتی استان است تا سرخوردگی زنان ما به سرزندگی تبدیل شود.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان یک درصد خاک و یک درصد جمعیت ایران است اما بیش از ۲۰ درصد تولید نفت خام کشور در این استان بوده بین ۶ تا ۱۰ درصد منابع آبی را دارد و در حوزه جنگل ها و گردشگری نیز شرایط ممتازی دارد.

 

طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اجرا می‌شود

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برنامه‌هایی را در دستورکار داریم و در مرحله نخست ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار را پوشش می‌دهیم.

معصومه ابتکار با تأکید بر لزوم رعایت عدالت جنسیتی در کشور، اظهار داشت: اگر می‌خواهیم فاصله‌ها را در زمینه‌های مختلف مرتبط با زنان و خانواده کم کنیم باید همه به میدان بیایند.

 

وی با اشاره به برنامه‌های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در کهگیلویه و بویراحمد، افزود: این معاونت تاکنون ۳۹ طرح را از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی در این استان اجرا کرده و یا در حال اجرا دارد.

 

 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: توجه به دختران بازمانده از تحصیل، توجه به حقوق دانش‌آموزان و توجه به مهارت‌های مربیان از مهم‌ترین مفاد این تفاهم‌نامه است.

 

 

ابتکار از اجرای طرح کمند برای ورود دانشجویان رشته‌های مختلف به بازار کار با همکاری وزارت علوم خبر داد و عنوان کرد: در این طرح مهارت و نوآوری دانشجویان مورد هدف قرار گرفته است.

 

 

 

وی با بیان اینکه در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار هم برنامه‌هایی داریم که در مرحله نخست ۱۲ هزار زن سرپرست خانوار را پوشش می‌دهیم، ابراز کرد: مشاغل نوین خانگی می‌تواند تعادل کار و خانواده را برای زنان فراهم کند و تشکل‌های کارآفرین می‌توانند در این زمینه کمک کنند.

 

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور به انعقاد تفاهم‌نامه با بانک رفاه برای پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به زنان اشاره کرد و ادامه داد: طرح موفقی نیز که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اجرا شد تولید محصولات استاندارد و سالم توسط زنان روستایی بود.

 

 

ابتکار با بیان اینکه در حوزه کارآفرینی رای‌گیری مردمی هر دو ماه یک بار برگزار می‌شود، گفت: زنان کارآفرین می‌توانند به پورتال معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری مراجعه و خود را در معرض رای‌گیری قرار دهند که ۱۰ نفری که بیشترین رأی را کسب کنند تسهیلات ویژه دریافت می‌کنند ضمن اینکه این طرح تا کنون دو بار اجرا شده و فاز سوم به زودی اجرا می‌شود.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد  اظهار داشت: سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده استان با تلاش و پیگیری‌های فراوان واحد امور بانوان استانداری تدوین شد.

 

احد جمالی با اشاره به آسیب‌شناسی در حوزه بانوان، افزود: آسیب‌های زنان در استان کهگیلویه و بویراحمد در برخی مسائل وضعیتی مشابه میانگین کشوری داشته و در برخی دیگر از مسائل مانند خودکشی برجستگی دارد که در این زمینه کارهای پژوهشی انجام شده است.

 

فرماندار شهرستان بویراحمد هم در این نشست گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد محدودیت منابع برای بانوان وجود ندارد و بانوان کارآفرین در کنار مردان به فعالیت مشغول هستند.

 

شاهرخ کناری به برخی مشکلات حوزه زنان اشاره داشت و بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان در مناطق حاشیه‌نشین شهرهای بزرگ استان به معضل تبدیل شده و تاب‌آوری زنان ما نسبت به نسل‌های گذشته بسیار کم شده است.

 

وی با بیان اینکه سند ارتقاء وضعیت زنان استان مبتنی بر واقعیت‌های امروز و چشم‌اندازهای آینده است، عنوان کرد: اگر در گذشته مطالعات پراکنده در این حوزه داشتیم اما امروز، تدوین این سند در ارتقای ظرفیت زنان ما تاثیرگذار است.

 

انتهای پیام/ح

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد