پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

خلاء وجود سلامتکده داروهای گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد | بندیر نیوز

کد خبر: 16060
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۹۸ - ۱۳:۰۸

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: به دلیل نبودن فرد متخصص با تحصیلات دانشگاهی مربوط به داروهای گیاهی تاکنون داروخانه گیاهان دارویی یا همان سلامتکده داروهای گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد دایر نشده است.

خلاء وجود سلامتکده داروهای گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش بندیرنیوز؛ امام بخش قائدی افزود: داروسازان فعال در داروخانه های عادی می توانند با شرکت در دوره های کوتاه مدت سه ماهه یا ۶ ماهه گیاهان دارویی بخشی از داروخانه خود را به گیاهان دارویی اختصاص دهند تا این خلاء در استان پر شود. وی بیان کرد: یکی از مسائلی که مصرف کنندگان داروهای گیاهی باید به آن توجه داشته باشند این است که اثربخشی داروهایی که در مناطق گرمسیری و سردسیری استان تولید شده متفاوت است به همین دلیل مصرف کنندگان باید نسبت به میزان مصرف با افراد متخصص مشورت کنند.
وی در مورد آثار مخرب داروهای گیاهی بر بدن انسان گفت: تاکنون تعداد چند نوع محدود گیاه دارویی سمی شناسایی شده که عطاری ها موظفند نام و عکس آن گیاهان را در فروشگاه خود نصب کنند.
قائدی با اشاره به اینکه مساله مهمی که عطاری ها باید به آن توجه داشته باشند سالم بودن داروهای عرضه شده است که در صورت مشاهده کارشناسان غذا و دارو محصولات جمع آوری و عرضه کنندگان به تعزیرات حکومتی معرفی خواهند شد. وی با اشاره به اینکه مخلوط کردن داروهای شیمیایی با گیاهان دارویی از طرف عطاری ها جرم است گفت: در صورت مشاهده چنین مواردی متخلفان به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.
امام بخش قائدی اظهار داشت: طرح نظارت و بازرسی عطاری های کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون با مشارکت کارشناسان غذا و دارو در دست اجراست و تاکنون ۲ عطاری متخلف شناسایی و به تعزیرات حکومتی معرفی شده است. وی بیان کرد: نارسایی های کلیوی و کبدی از عوارض تجویز و تولید ترکیبات شیمیایی و گیاهی از سوی افراد غیرمتخصص است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: برپایی آموزش های تخصصی معرفی عوارض و مزایای مصرف داروهای گیاهی از دیگر برنامه های این معاونت برای ساماندهی عطاری ها و عرضه کنندگان مکمل های ورزشی استان است که تاکنون در گچساران یک دوره آموزشی کوتاه مدت برگزار شده است و برای دیگر شهرستان ها نیز در آینده برگزار خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/ح

 

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما