جامعه ما گریبانگیر سیاست‌زدگی است  | فریاد لر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
جامعه ما گریبانگیر سیاست‌زدگی است 

به گزارش بندیرنیوز؛ نشست دانشجویی با موضوع «نقش دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی» به مناسبت ۱۳ آبان روز استکبار ستیزی با موضوع نقش دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی و با حضور محمد بهرامی استاد دانشگاه آزاد اسلامی و شهردار اسبق یاسوج در سالن آمفی تئاتر ولایت دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج برگزار شد.
بهرامی در این نشست با بیان اینکه دانشجویان نخبگان و چراغ راه جامعه هستند، اظهار کرد: شاید مردم عادی دسترسی به اطلاعات نداشته باشند، بلکه وظیفه دانشجویان آگاه سازی و اطلاع رسانی است و آن‌ها می‌توانند گام‌های تأثیر گذاری برای جامعه و آیندگان بر دارند.
وی افزود: ما در مقابل جامعه مسئول هستیم. دانشجویان در قبال همه مسئول هستند. بعضی وقتها، رفتارهایی از ما سر می زند که به صلاح جامعه و مردم نیست. باید این را بدانیم که همه مسئول هستیم.
شهردار سابق یاسوج همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع دخالت افراد خارج از دانشگاه در کار دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشجو نباید تحت تأثیر بیرون قرار بگیرد.
محمد بهرامی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: بنده چند سال به عنوان معاونت دانشگاه و شورای فرهنگی حضور داشتم اینکه شورای فرهنگی در زمان انتخابات قصد گرفتن مجوزی برای این نشست‌ها دارد کار سختی است، بنده دانشجویان را درک می‌کنم برای اینکه از نشست‌های سیاسی فاصله نگیرند.
بهرامی گفت: با توجه به حساسیت امسال در انتخابات شورای تأمین در دانشگاه‌ها و شهرستان‌ها چهارچوب‌هایی را مشخص می‌کنند، دیروز ۱۳ آبان دانشگاه برنامه داشته و امروز انجمن اسلامی به مناسبت این روز برنامه داشتند، این روز یک واقعه عادی نیست، سه واقعه مهم تبعید امام به ترکیه، پیوستن دانش آموزان به دانشجویان و تسخیر لانه جاسوسی است، دانشجویان برای مشکلات کشور این حرکت‌ها را انجام دادند.
وی افزود: امام راحل فرمود دانشگاه منبع همه تحولات است، رهبر انقلاب فرمود دانشجوی بدون علم سیاسی مانند جسم بدون روح است، بنابراین در یک محیط تأثیر گذار در جامعه هستیم، وظیفه ما دانشجویان با توجه به مشکلات و اقتضای زمانی خود باید کارها و مأموریت متفاوتی دهند، روزی دانشجویان لانه جاسوسی را تسخیر کردند و امروز دانشجویان وظیفه دیگری دارند، بر این اساس با توجه به سنخیت مکان دانشگاه و با توجه به آسیب‌های کشور، دانشجو باید در آن چارچوب صحبت کند، و دانشجو می‌داند به چه حوزه مهمی تعلق دارد و باید چه تلاش‌هایی را انجام دهد.
بهرامی گفت: برنامه پرسش و پاسخ در یک زمان و مکان دیگر انجام خواهد شد، ما تابع قانون هستیم، دوستانی که تمایلی دارند از دانشگاه مجوز بگیرند، ما آماده هستیم؛ دانشگاه محل پرورش علم و دانش است و نباید این‌محیط با مکان‌های دیگر اشتباه گرفته شود.

بنا بر این گزارش، یکی از دانشجویان با صدای بلند گفت: دانشگاه محل پرسش و پاسخ است که محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج گفت: مسئولان دانشگاه اینگونه تصمیم گرفته اند که پرسش و پاسخ نباشد. شما دانشجویان مجوز بگیرید و سئوال بپرسید. من پاسخگوی شماها خواهم بود و ترسی از پرسش و پاسخ نداریم. اما تابع قانون هستیم.
محمد بهرامی در ادامه گفت: کهگیلویه و بویراحمد یک استان صد درصد مسلمان و شیعه است اما چرا بعضی جوانان به برخی اعتقادات گرایش پیدا کرده‌اند؟ علت آن را نمی‌دانم، هر مشکل و ناکارآمدی هست جوانان به پای دین می‌گذارند.
وی بیان کرد: واقعیت این است که ما ناکارامد هستیم و منابع را هدر می‌دهیم و خیلی افراد شعار می‌دهند و دانشجو باید بداند کشور با ۴ ظرفیت و به مشقت کار می‌کند، به عنوان مثال بهترین محصول صادراتی فرش‌های ابریشمی است چه قدر ساعت کار لازم است که ۳۵ هزار ساعت کار با ۱۰ ساعت کار در ژاپن معاوضه می‌شود و با مقایسه درآمد سرانه‌ ۴ درصد استفاده می‌شود و ۹۶ درصد به هدر می‌رود.

من مأموریت ندارم در دانشگاه حرف سیاسی بزنم
بهرامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: دانشگاه و دانشجو باید در این خصوص آگاه شوند، من مأموریت ندارم که در دانشگاه حاضر شوم و حرف سیاسی بزنم و عده‌ای اختلال ایجاد کنند و بنده به عنوان یک فرد عملکردی در این حوزه نظر خود را بیان می‌کنم.
شهردار اسبق یاسوج بیان کرد: دو محور اساسی مبنای کار در دنیای پیشرفته امروز مطرح است، یک انسان محوری و دوم علم محوری است، که دو موضوع اشرافیت و سنت‌ها را کنار گذاشتند در این خصوص اولین مقابله اسلام با این موضوعات و دشمنی‌ها با اسلام از این جهت بود، اما متاسفانه در برهه‌های مختلف برخی بر اساس فرهنگ‌های دینی وارد جامعه می‌کردند، پادشاهان روزی بیان می‌کردند که نماینده خدا هستیم، داعش چه تعبیری از دین دارد و ما چه تفسیری داریم، اروپا با کنار گذاشتن کلیسا به این شرایط رسید و دنیا در سیر توسعه خود به این نتیجه رسیده که خلاء اخلاق وجود دارد و اخلاق سبب وجدان کاری و مسوولیت پذیری می‌شود، در اولین آیه قرآن، «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ» یعنی بخوان، بحث خلقت انسان، آموختن یعنی معلمی مطرح است، بنابراین در دنیا باید منابع علمی را مطالعه کرده که دانشجو نباید تکیه به کتاب داشته و باید خلاقیت و نوآوری را مد نظر قرار دهند.
بهرامی گفت: جوانان از یک طرف مشکلات را پای دین نوشته و از سویی دیگر وقتی پیشرفت‌هایی بیان می‌شود، بیان می‌کنند این فرد غرب زده است، امروز تعصب و غیرتی نسبت به دین نداریم و علما با توجه به اقتضائات زمان ضروریات دینی را باید مدنظر قرار دهند بنابراین دنبال غرب نیستیم و غرب از ما یاد گرفته است.
وی تاکید کرد: سیاست زدگی از دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب گریبانگیر ماست هر چند افراد نخبه متعهد و مسوولیت پذیری در هر دو جریان حضور دارند، و باید در قالب این دو جریان باشیم و مبنای کار ما در قالب چارچوب نظری و فکری و در عمل و زندگی مردم ملموس باشد.
بنا بر این گزارش، در این خصوص دانشجویی پرسید آیا در این شرایط وجود دارد؟
بهرامی گفت: وظیفه دانشجو بوده که فرهنگ سازی کرده و تئوری‌های مختلف را نشر دهند آنها نخبه‌های جامعه هستند و باید چراغ راه جامعه باشند، مردم به همه تئوری‌های مختلف آگاهی ندارند، دو توسعه فیزیکی و نرم وجود دارد و آسانترین توسعه، توسعه نرم فرهنگی است که باید دانشجویان در این زمینه گام‌های مؤثر برای حال و آینده بردارند زیرا در قبال همه مسوول هستیم برخی اوقات بعضی رفتارهای ما ناشی از تحریک برخی افراد خارج محیط دانشگاه است و رفتارهایی صورت می‌گیرد که به صلاح جامعه و مردم نیست./ کبنا

 

انتهای پیام/ح

 

 

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد