امروز

جمعه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۱:۰۲ قبل از ظهر

سایز متن   /

به گزارش بندیرنیوز؛ نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار شد، سورنا ستاری در این نشست اظهار داشت: ۴۱ پارک علمی و فناوری دولتی در سطح کشور وجود دارد که پارک علمی و فناوری یاسوج آخرین پارک علم و فناوری بود که ثبت شد. وی با بیان اینکه ۴۳۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعالیت می‌کند، افزود: فروش این شرکت‌ها در پایان سال ۹۷حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار میلیارد تومان بود.

وی افزود: هدف از راه‌اندازی پارک علم و فناوری این بوده که دانشجویان استان راه مشخصی برای کارآفرینی و ثبت شرکت‌ها بر اساس زیست بوم داشته باشند و امیدواریم جوانانی که ایده دارند بتوانند این ایده‌ها را تبدیل به کسب و کار کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی مزیت‌های زیادی دارد که این مزیت‌ها باید محور توسعه قرار گیرند.

ستاری بیان کرد: با توجه به اینکه امسال بحث رونق تولید به عنوان شعار سال نامگذاری شده، بخش عمده‌ای از برنامه‌های ما مقابله با تحریم‌ها از طریق شرکت‌های دانش بنیان است. وی توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: برای مقابله با بحث تحریم‌ها، در حوزه‌های دارویی و تجهیزات پزشکی هم برنامه‌هایی داریم و اواخر سال گذشته اولین محصولات ما در این حوزه بیرون آمد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور عنوان کرد: ایجاد زیست بوم برای بحث کارآفرینی در قالب پارک‌ها، کارخانه‌جات و توسعه شتاب دهنده‌ها از دیگر برنامه‌های معاونت علمی و فناوری در سال جدید است.

 

** کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند قطب گیاهان دارویی در کشور شود
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: با استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها و با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور می‌توانیم این استان را به عنوان قطب گیاهان دارویی در کشور معرفی کنیم.

علی‌محمد احمدی اظهار داشت: استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز در تب و تاب جمع‌بندی و مدیریت نزولات آسمانی است که استان را سیراب اما در کنار آن به برخی حوزه‌ها خسارت وارد کرد.

وی با بیان اینکه برآوردهای اولیه از میزان خسارت سیل به استان صورت گرفته و به ستاد مدیریت بحران کشور ارسال شده، از معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خواست با توجه به ضعف زیرساخت‌های استان این موضوع را در هیئت دولت مورد تاکید قرار دهد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته با وجود محدودیت‌های کشور، ده‌ها پروژه بزرگ و کوچک که اولویت‌های استان بود به نتیجه رسید و با افتتاح بیمارستان‌های جدید حدود ۴۰۰ تخت به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی استان اضافه شد.

احمدی عنوان کرد: در حوزه اقتصادی هم بخش قابل توجهی از واحد‌های تولیدی راکد استان ساماندهی و به مدار تولید بازگشت و عملیات اجرایی برخی واحد‌ها مانند نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی دهدشت و فسفات چرام هم شروع شد که تاثیر بسزایی در اقتصاد استان دارند.

وی با بیان اینکه در بحث پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی هم جزو سه استان اول کشور بودیم و تلاش کردیم از انحراف منابع در این حوزه جلوگیری شود، گفت: همچنین سال گذشته از ظرفیت‌های قانون بودجه برای پیشرفت استان استفاده کردیم و در بحث تهاترهای مالیاتی و بانکی جزو چند استان اول کشور بودیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد واگذاری طرح‌های عمرانی و خصوصی‌سازی را از مهم‌ترین اولویت‌های استان در بحث اقتصاد مقاومتی عنوان و بیان کرد: در چند سال گذشته طرح‌های قابل واگذاری استان را شناسایی کردیم و در این زمینه نسبت به استان‌های هم تراز به لحاظ عملکرد در وضعیت بهتری قرار داریم.

احمدی از پیگیری ساز و کار اجرایی برای فراهم ساختن زیرساخت‌های راه‌اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی در استان خبر داد و از معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور خواست که به ایجاد بسترهای استقرار این صندوق که می‌تواند در بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی تاثیر بسزایی داشته باشد، کمک کند.

وی با اشاره به سند توسعه گیاهان دارویی استان، گفت: ما ذخایر خوبی در حوزه گیاهان دارویی داریم که گاهی به استان‌های دیگر می رود و باید از توان علمی دانشگاه‌ها و حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در این حوزه استفاده کنیم تا بتوانیم این استان را به عنوان قطب گیاهان دارویی در کشور معرفی کنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اتمام طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد را از مهم‌ترین اولویت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان عنوان و بیان کرد: پتروشیمی گچساران از اولویت‌های مهم استان است که برای حل مشکلات این پروژه به دنبال دور زدن شرایط موجود هستیم و تلاش می‌کنیم راهکارهایی را برای حل مشکلات آن پیدا کنیم که در این زمینه نیاز به همکاری بانک مرکزی داریم.

احمدی با بیان اینکه پروژه جاده پاتاوه-دهدشت تاثیر به‌سزایی در رشد اقتصادی استان دارد، گفت: ۷۰ درصد این مسیر تکمیل شده اما به دلیل عدم پیگیری‌های دستگاه تخصصی و بخش عمده‌ای هم به دلیل کم کاری پیمانکار اتفاق مطلوبی در مورد این پروژه رخ نداده است و به علت اینکه سال‌های زیادی از شروع این پروژه می‌گذرد بخشی از آسفالت آن دارد از کیفیت می‌افتد.

مقام ارشد اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد همچنین خواستار افزایش تعداد پروازهای فرودگاه یاسوج شد و گفت: پروازهای موجود کفایت نمی‌کند و باید افزایش یابد.

 

** ۱۸۳ پروژه عمرانی استان به بخش خصوصی واگذار شد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از سال ۹۵ تا ۹۷ حدود ۲۹۷ پروژه قابل واگذاری به بخش خصوصی در استان شناسایی که از این تعداد تاکنون ۱۸۳ پروژه واگذار شده است.

حسن نوروزی اظهار داشت: سال گذشته ۲۳ جلسه اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شد که این تعداد جلسات ۱۲۴ مصوبه داشت و از این تعداد ۱۱۲ مصوبه اجرایی شد. وی واگذاری پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی را از مهم‌ترین اولویت‌های جلسات اقتصاد مقاومتی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد و افزود: از سال ۹۵ تا ۹۷ حدود ۲۹۷ پروژه قابل واگذاری به بخش خصوصی در استان شناسایی که از این تعداد تاکنون ۱۸۳ پروژه واگذار شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: عمده واگذاری‌های پروژه‌های عمرانی استان به بخش خصوصی به صورت اجاره‌ای یا با استفاده از ظرفیت خیرین بوده است.

نوروزی عنوان کرد: تسهیلات خوبی برای واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی پیش‌بینی شده و امیدواریم امسال در بحث واگذاری توفیقات خوبی داشته باشیم.

وی بیان کرد: سال گذشته از ۱۸۰۰ پروژه نیمه تمام استان ۳۴ پروژه را به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان تعریف کردیم که متوسط پیشرفت این پروژه‌ها ۵۶ درصد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از پروژه‌هایی که به عنوان پروژه‌های اقتصاد مقاومتی استان تعریف کردیم پنج پروژه از جمله پل چهارم بشار و گازرسانی به دیشموک و قلعه رییسی را به عنوان پروژه‌های برجسته مشخص کردیم. نوروزی به پروژه‌های پتروشیمی‌ گچساران و دهدشت اشاره داشت و بیان کرد: هر دو پروژه قبل از ۶ ماه گذشته فعال بودند و پتروشیمی گچساران بالغ بر ۵۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و پتروشیمی دهدشت هم از پیشرفت خوبی برخوردار بود.

 

** تأخیر در بهره‌برداری پتروشیمی‌های گچساران و دهدشت
رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پروژه‌های پتروشیمی گچساران و دهدشت مشکل مالی دارند گفت: با روند کنونی در بهره‌برداری این پروژه‌ها تأخیر ایجاد می‌شود.

داریوش دیودیده با اشاره به آخرین وضعیت پروژه پتروشیمی گچساران اظهار داشت:حجم سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی این پروژه بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان و ۵۴۴ میلیون یورو بوده است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد افزود: خوراک اصلی پتروشیمی گچساران از پتروشیمی بیدبلند۲ تأمین می‌شود که خط انتقال خوراک این پروژه حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

دیودیده با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه پتروشیمی گچساران هم‌اکنون حدود ۵۹ درصد است، گفت: این پروژه در دو بخش ارزی و ریالی مشکل نقدینگی دارد که بخشی از مشکل ریالی با انتشار ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق تامین برطرف شد. وی با اشاره به اینکه مسائل بانکی بر سرعت پیشرفت فیزیکی پروژه پتروشیمی گچساران اثر گذاشته است، عنوان کرد: این پروژه طبق برنامه‌ریزی باید اوایل سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسید که با این روند در بهره‌برداری پروژه تأخیر ایجاد می‌شود.

رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد محصول با تأکید بر اینکه باید برای برطرف کردن مشکل نقدینگی و انتقال مسائل ارزی این پروژه در سطح ملی راهکارهایی اندیشیده شود، ادامه داد: محصول این پتروشیمی اتیلن است که باید به مصرف پتروشیمی دهدشت برسد.

دیودیده میزان پیشرفت فیزیکی پروژه پتروشیمی دهدشت را حدود ۱۵ درصد عنوان و بیان کرد: برای احداث خط انتقال محصول پتروشیمی گچساران به پتروشیمی دهدشت هم تاکنون کار خاصی انجام نشده است. وی با بیان اینکه پروژه پتروشیمی دهدشت مشکل مالی دارد، عنوان کرد: اقداماتی برای تامین مالی این پروژه از طریق بانک ملت و صندوق توسعه ملی در حال انجام است.

 

** باغ گیاهان دارویی یاسوج کلنگ‌زنی شد
باغ گیاهان دارویی مرکز رشد سلامت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شد.
باغ گیاهان دارویی مرکز رشد سلامت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در این آیین اظهار داشت: این باغ گیاهان دارویی زیر نظر مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه در ۶ هزار متر مربع احداث می‌شود. اورنگ ایلامی افزود: با توجه به اینکه در سند ملی آمایش مزیت نسبی ما گیاهان دارویی در نظر گرفته شده است احداث این مرکز مصوب شد.

 

انتهای پیام/ح

برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتبویردیتابویردیتا