تبدیل پنج هزار هکتار زمین دیم به آبی در کهگیلویه و بویراحمد | فریاد لر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
تبدیل پنج هزار هکتار زمین دیم به آبی در کهگیلویه و بویراحمد

بندیرنیوز – آبیاری‌های نوین به ۲ روش آبیاری قطره‌ای و بارانی انجام می‌شود و آبیاری بارانی تا ۷۰ درصد و آبیاری قطره‌ای تا ۹۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب را در پی دارد.
پنج هزار هکتار از حدود ۲۸ هزار هکتار طرح آبیاری نوین کهگیلویه و بویراحمد در دولت یازدهم اجرا شد و حدود ۲ هزار هکتار دیگر نیز در دست اجراست.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: طی چهار سال گذشته بیش از پنج هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی دیم استان با پمپاژ آبهای سطحی به آبی تبدیل شده است.
عبدالعلی بهاءالدینی افزود: اجرای این طرح علاوه بر استفاده بهینه از آب‌های سطحی سبب افزایش تولید و درآمد کشاورزان نیز شده است.
وی عنوان کرد: با اجرای این طرح حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شغل مستقیم در این استان ایجاد شد.
بهاءالدینی اضافه کرد که در چهار سال اخیر بیش از ۳۰ طرح زیربنایی برای تبدیل زمین‌های کشاورزی دیم به آبی اجرا شد.
وی این طرح‌ها را شامل احداث ایستگاه پمپاژ، اجرای ابنیه، اجرای تأسیسات مکانیکی، برقی و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار اعلام کرد.
مدیر شعب بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز اظهار کرد: ۲۴۵ میلیارد ریال از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار حمایتی دولت در سال ۹۵ به اجرای طرح‌های آبیاری نوین در این استان جذب شد.
اله داد محمدی به تغییر شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: حمایت از اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار و گلخانه‌ها با هدف کاهش مصرف برای تولید محصولات کشاورزی مورد حمایت این بانک است.
وی افزود: سال گذشته بانک کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از محل صندوق توسعه ملی به ۲۸۲ طرح، ۴۵۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد که ۱۷۰ میلیارد ریال از این میزان برای اجرای طرح‌های گلخانه‌ای اختصاص یافت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: ۲۸ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به آبیاری نوین مجهز است.
جعفرگوهرگانی بیان کرد: برای اجرای این طرح‌ها افزون بر ۷۳۵ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اظهار کرد که کار اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در ۲ هزار هکتار از زمین‌های این استان در دست اجراست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به اهمیت اجرای طرح‌های آبیاری نوین با استفاده بجا و متعادل از این مایع حیاتی به‌ویژه در شرایط کم بارشی و خشکسالی اشاره کرد و افزود: اجرای طرح‌های آبیاری نوین در دولت یازدهم در این استان ۲۵ میلیون و ۷۲۵ هزار مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب را در برداشته است.
گوهرگانی افزایش راندمان آبیاری، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش علف‌های هرز، بهبود کمی و کیفی در تولید محصول، افزایش بهره‌وری، امکان همزمان آبیاری و کود دهی را از مزایای آبیاری قطره‌ای بیان کرد و گفت: با اجرای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود سه هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب صرفه جویی می‌شود.
وی با بیان اینکه در آبیاری سنتی در هر هکتار ۱۰ هزار مترمکعب آب مصرف می‌شود، افزود: کشاورزان با اصلاح روش‌های آبیاری و استفاده از روش‌های نوین در مصرف آب صرفه جویی کنند.
گوهرگانی بیان کرد: بیش از سه هزار میلیارد ریال در دولت یازدهم در بخش کشاورزی کهگیلویه بویراحمد سرمایه گذاری شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: ۳۷۰ میلیارد ریال در سال جاری برای اجرای طرح نوین آبیاری در زمین‌های کشاورزی در راستای افزایش تولیدات این بخش در استان اختصاص یافته است.
شهرام عسکری اظهار داشت: این میزان اعتبار در بخش‌های مختلف کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست.
وی بیان کرد: تولیدات محصولات کشاورزی با اجرای این‌گونه طرح‌ها از ۶۰۰ هزار تن به ۸۰۰ هزار تن در سال افزایش یافته است.
عسکری اضافه کرد: بیش از ۲۰ درصد اشتغال کهگیلویه و بویراحمد مربوط به بخش کشاورزی است.
سالانه ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و باغی در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود و این استان دارای ۱۶۰ هزار هکتار زمین‌های زراعی،۲ میلیون واحد دامی و بیش از ۴۱ هزار هکتار باغ است.

منبع: ایرنا

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد