پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09171417055       حمایت از کالای ایرانی      
r_search r_search

بيست و يکمين جشنواره خيرين مدرسه‌ساز در کهگيلويه و بويراحمد برگزار شد | بندیر نیوز

کد خبر: 14692
تاریخ انتشار: ۲۵ خرد ۹۸ - ۱۰:۱۵

بيست و يکمين جشنواره خيرين مدرسه‌ساز کهگيلويه و بويراحمد با گراميداشت ياد و خاطره دکتر محمدرضا حافظي رئيس فقيد جامعه خيرين مدرسه ساز کشور در ياسوج برگزار شد.

بيست و يکمين جشنواره خيرين مدرسه‌ساز در کهگيلويه و بويراحمد برگزار شد

به گزارش بندیرنیوز؛ در اين مراسم غلام‌محمد زارعي به نمايندگي از نمايندگان مجلسي کهگيلويه و بويراحمد با گراميداشت ياد و خاطره محمدرضا حافظي رئيس فقيد مجمع خيرين مدرسه‌ساز کشور گفت: جاي يک انسان بزرگ که مدرسه‌سازي را به همه آموخت خالي است.ياد و خاطره او هميشه جاودان خواهد بود.

نماينده مردم بويراحمد و دنا در مجلس شوراي اسلامي در ادامه اظهار کرد: خيرين ۵۰ درصد زيرساخت‌هاي مدارس را تامين مي‌کنند. توجيه خيرين به تعليم و تربيت قابل تقدير است. وي با اشاره به اهميت تعليم و تربيت در توسعه و پيشرفت کشورها گفت: کشورهايي که توسعه يافتند نظام آموزشي و تعليم و تربيت را در صدر توجهات خود قرار دادند.

نماينده مردم کهگيلويه و بويراحمد در مجلس عنوان کرد: دولت و مجلس توجه ويژه‌اي به آموزش و پرورش دارند و در بودجه سال ۹۸، مبلغ قابل توجهي از محل صندوق توسعه ملي اختصاص داده شده که در نظام تعليم و تربيت پيشرفت خوبي حاصل مي‌شود.

زارعي به خاص بودن فضاهاي آموزشي استان به دليل پراکندگي روستاها اشاره کرد و گفت: برخي از فضاهاي آموزشي فرسوده و نياز به تعميرات دارند و لازم است خيرين در حوزه تجهيزات ورود پيدا کنند.

 

** لزوم توجه به مدارس استثنائي در طرحهاي خيرساز

در ادامه سيد محمدکاظم نظري بر توجه به مدارس استثنايي در امر مدرسه‌سازي تأکيد کرد و گفت: به دليل مهاجرپذير بودن شهر ياسوج با بحران فضاي آموزشي در مناطق اين شهر مواجه هستيم.

معاون سياسي امنيتي استانداري کهگيلويه و بويراحمد بيان کرد: دولت‌ها براي رفع مشکلات مدارس کوتاهي نکردند اما مکان تعليم و تربيت نيازمند توجه بيشتري است و همواره نياز به کمک خيرين احساس مي‌شود. وي بيان کرد: دستگاه‌هاي استان با طرح‌هاي خيرساز خصوصا مدارسي که با عنايت خيرين بنا و مشکلات آنها رفع مي‌شوند همکاري کنند و سخت‌گيري نداشته باشند.

 

** ۳۱ درصد مدارس کهگيلويه و بويراحمد غيراستاندارد هستند

هادي زارع‌پور مديرکل آموزش و پرورش به مشکلات فضاي آموزشي اشاره کرد و گفت: طبق آمار بهمن ماه سال ۱۳۹۷، ۱۵۸ هزار و ۳۳ دانش‌آموز در مدارس استان مشغول به تحصيل هستند که بيش از ۵۱ درصد جمعيت دانش‌آموزي استان پسر و ۴۸ درصد دختر هستند. وي با اشاره به اينکه پوشش تحصيلي استان از ميانگين کشوري بالاتر است، افزود: ۳۵ درصد دانش‌آموزان در روستاها و ۶۵ درصد در مدارس شهري مشغول به تحصيل هستند و ۹۴۱ دانش‌آموز هم در مدارس استثنايي تحصيل مي‌کنند که اين مدارس نيز مشکلات خاص خود را دارند.

اين مسوول با اشاره به سه هزار و ۲۰ مدرسه با ۹ هزار و ۱۲۰ کلاس درس گفت: دو هزار و ۶۰۰ کلاس درس معادل ۳۱ درصد کلاس‌هاي مدارس غيراستاندارد هستند که استانداردسازي اين مدارس در اولويت است.

مديرکل آموزش و پرورش کهگيلويه و بويراحمد بيان کرد: ۱۲۹ مدرسه در سطح استان استيجاري و با فضاي آموزشي هم‌خواني ندارند.۲۵۰ مدرسه هم داراي سرويس بهداشتي نامناسب و بعضا غيرقابل استفاده هستند.

زارع‌پور عنوان کرد: تعداد زيادي از مدارس استان ديوار و حياط نداشته يا خاکي هستند، تعداد زيادي از مدارس فاقد انشعابات، آب، برق و گاز و کنتور بوده و نياز به تعميرات دارند. هنرستان‌هاي استان هم فاقد تجهيزات لازم هستند. برخي مدارس هم نمازخانه ندارند. اين مسوول ادامه داد: ۲۶۵ کلاس درس فاقد سيستم استاندارد گرمايشي است و قرار است در يک پروسه سه ساله سيستم گرمايشي مجهز شود، ضمن اينکه تعداد زيادي از طرح‌هاي ورزشي و استخر ورزشي نيمه فعال هستند.

 

** ساخت ۱۵۰۰ کلاس توسط خيرين در استان

در بيست و يکمين جشنواره خيرين مدرسه‌ساز خيرين مبلغ ۱۴ ميليارد و اهداء دو هزار و ۷۰۰ متر مربع تعهد خيرين بود.

در ابتداي اين نشست نيز پيروز کرمي مديرکل نوسازي، تعمير و تجهيز مدارس کهگيلويه و بويراحمد با تسليت درگذشت  رئيس جامعه خيرين مدرسه‌ساز کشور گفت: در حال حاضر ۵۷ طرح مدرسه‌سازي با ۲۷۹ کلاس درس و زيربناي بيش از ۲۸ هزار متر مربع توسط خيرين در حال ساخت است.

وي عنوان کرد: تاکنون ۱۵۰۰ کلاس توسط خيرين در استان ساخته و تحويل داده شده است.علاوه بر ساخت مدارس به تجهيز آنها نيازمند هستيم که انتظار مي‌رود خيرين مدرسه ساز در اين زمينه همکاري کنند.

اين مسوول با اشاره به اينکه رويکرد جشنواره توجه به افزايش ايمني مدارس است، تصريح کرد: يکي از سياست‌هاي مهم نوسازي مدارس کشور ساخت و گسترش مدارس سبز است و از خيرين انتظار مي‌رود که براي ساخت اينگونه مدارس در سطح استان همکاري کنند.

در پايان اين جشنواره افزون بر ۱۴ ميليارد تومان همراه با دو هزار و ۷۰۰ متر مربع زمين براي ساخت مدرسه تعهد خيرين بود.

 

 

انتهای پیام/ح

نویسنده: عصر انتظار
نظرات بینندگان

دیدگاه شما