آموزش و پرورش را سیاسی نکنید | فریاد لر
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

false
false
true
آموزش و پرورش را سیاسی نکنید

به گزارش بندیرنیوز؛ جلسه ماهانه مشاوران مدارس شهرستان بویراحمد (سه شنبه ۲۳ مهر ماه ۹۸) در سالن آمفی تئاتر اداره آموزش و پرورش شهرستان با حضور علی حسن زاده رئیس اداره آموزش و پرورش بویراحمد برگزار شد.

حسن‌زاده در این جلسه با اینکه هیچ گاه مسائل قومی و قبیله‌ای را در کارم دخالت نداده‌ام اظهار داشت: در آموزش‌ و پرورش شهرستان بویراحمد به قومیت‌گرایی و منطقه‌گرایی دامن زده نمی‌شود، خدا را گواه می‌گیرم که ۳۰ درصد مدیران و معاونین مدارس شهر یاسوج منوط به مناطق دیگری خارج از شهرستان بویراحمد هستند.

رئیس اداره آموزش و پرورش بویراحمد در ادامه افزود: آموزش‌وپرورش مرکز استان باید به توانمندی افراد و ویژگی‌های خاص مدیران توجه ویژه داشته باشد، امسال انتخاب مدیران بر اساس پروسه و آزمون بوده است.

وی بیان داشت: خوشبختانه بیش از ۳۰ درصد مدیران شهرستان بویراحمد خارج از شهر یاسوج هستند، قومیت‌گرایی را باید از آموزش‌وپرورش حذف کنیم و اصلاً اعتقاد بر قومیت‌گرایی ندارم. مقام معظم رهبری هم فرمودند که «ملاک برای ما قانون و قانون‌گرایی است.» که باید به این فرمایشات در برنامه‌هایمان توجه کنیم و حول محور قانون حرکت کنیم.

حسن‌زاده افزود: بنده دارای تفکر سیاسی هستم اما اصلاً در آموزش‌وپرورش به مسائل سیاسی دامن نمی‌زنم؛ برخی از مدیران مدارس مخالف سیاسی بنده هستند اما آن‌ها بهترین دوستانم شده‌اند. در محیط آموزش‌وپرورش نباید به مسائل سیاسی دامن بزنیم. آغاز سال تحصیلی است و باید از حاشیه‌سازی پرهیز کنیم تا عملکرد بهتری بتوانیم داشته باشیم.

سید قدرت موسوی، معاون پرورشی آموزش‌وپرورش شهرستان بویراحمد در این نشست نیز با اشاره به برخی اظهارات مشاورین، گفت: نقد سازنده جامعه را به سمت پیشروی می‌برد، تابه‌حال تبعیضی بین مشاورین پرورشی و تربیت‌بدنی قائل نشده‌ایم، درجه مشاوران از مسئولان هم بالاتر است.

موسوی بابیان اینکه به مکاتبات بازنشستگان مشاوره و تربیت‌بدنی رسیدگی شد، افزود: در برخی از مناطق و مدارس مشکلات ساختاری وجود دارد، اما اغلب مدارس شهرستان اتاق مشاوره وجود دارد، و بعضی هم با مشکلات فضای فیزیکی مواجه هستند. البته مشاوران باید برای اتاق مشاوره در مدارس سهم خواهی کنند.

وی بیان داشت: آیین سازمانی اعلام کرده که به ازای هر ۱۵ دانش‌آموز، یک ساعت نیروی مشاوره در مدرسه حضور پیدا کند؛ این مشکل آموزش‌وپرورش شهرستان نیست بلکه سازوکار تدوینی مشاوره است. از طرفی تا کنون یک ریال هزینه برای مشاوره پرورشی اختصاص نشده است.

وی اظهار کرد: انتقادات سازنده آموزش‌وپرورش شهرستان را تقویت می‌کند آن‌کسی که از انتقاد می‌ترسد باید در عملکردش ضعف جست‌وجو کرد.

خانم قدمی، از مشاورین مدارس نیز از عدم تشویقی مربوط به ارزشیابی و عدم‌حمایت مالی از مشاوران مدارس شهرستان بویراحمد انتقاد کرد و گفت: مشاوران نیاز به تجهیزات و اتاق مشاوره دارند تا دانش‌آموز با آرامش مشاوره شود متأسفانه در مدارس به این موضوعات کمتر توجه می‌شود کمیت مدنظر نیست بلکه کیفیت باید موردتوجه مدارس باشد بدین ترتیب اگر مدارس فقط اسم مشاور را یدک بکشد و بدون کیفیت باشد این عملاً خیانت به دانش‌آموز است.

قدمی افزود: طرح آموزش خانواده جز برنامه‌های اولیا و مربیان است اما همه‌ی این موارد را به گردن مشاور می‌اندازند؛ درحالی‌که طرح آسیب‌های اجتماعی و مهارت‌ها با مشاور است اما ۱۵ دانش‌آموز در یک ساعت نیروی مشاوره اصلاً جوابگوی مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نیست. اگر هدف مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است باید ابتدا زمان مشاور مدنظر باشد و بعد مشاوره فردی، آموزش‌های گروهی و عمومی را در دستور کار قرار دهیم.

 

 

انتهای پیام/ح

true
برچسب ها :
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد